Foto: Profimedia/TASR

Do historického vývoja slávnych kúpeľov sa mal negatívne zapísať aj Marian Kočner.

Príbeh, v ktorom sa z európskeho unikátu a slávneho zariadenia stane na Slovensku ruina, sa opakuje niekoľkokrát. Vo svojej podstate má podobne smutnú históriu aj liečebný dom Helios, ktorý po zmene režimu nedokázal nadviazať na svoju najslávnejšiu éru. Kúpele v Korytnici boli z hľadiska významnosti na európskej úrovni a ani to im, bohužiaľ, nepomohlo.

V článku sa dozviete:

  • ako sa začal písať príbeh slávnych kúpeľov;
  • prečo boli významné;
  • ktoré udalosti ovplyvnili ich historický vývoj;
  • ako bol s Korytnicou prepojený Marian Kočner.

Liečivé účinky prameňov poznali už v 14. storočí

V lesoch medzi Ružomberkom a dnes populárnym lyžiarskym strediskom Donovaly, sa nachádza na pohľad nenápadná, no kedysi veľmi významná lokalita cestovného ruchu. Kúpele Korytnica boli v časoch svojej najväčšej slávy populárne aj ďaleko za našimi hranicami, ale poďme pekne od začiatku. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že liečivé účinky tunajších prameňov objavili v 14. storočí lesní robotníci a pastieri, ktorí si všimli blahodarný efekt vody na zvieratách.

V 16. storočí sa pomaly začína písať kúpeľná história Korytnice, keď lokalitu vyhľadávala tamojšia šľachta. V roku 1768 potom prefekt likavsko-hrádockého panstva podal oficiálny návrh na odborné preskúmanie prameňov, uvádza portál Slovander. Po potvrdení blahodárnych účinkov na ľudský organizmus už začal pramene ochraňovať lesný dozorca, ktorý si za ich návštevu účtoval tiež poplatok.

Foto: Profimedia

Začala sa písať história

Po preukázaní liečivých účinkov sa pomaly z Korytnice stávala vyhľadávaná lokalita, ktorá ďaleko presiahla slovenské územie. V kúpeľoch vyrástli štyri budovy, no v polovici 19. storočia pribudli ďalšie dva kúpeľné domy, hostinec, kaplnka a dvanásť ďalších budov určených na ubytovanie hostí. Komplex predstavoval relaxačný raj a údajne sa v ňom boli liečiť aj osobnosti ako cisár František Jozef či Ľudovít Štúr. Pokojné prostredie, kvalitné ovzdušie a účinky vody na široké spektrum zdravotných problémov urobili z Korytnice unikát.

Veľký rozkvet kúpele zaznamenali po roku 1865, keď ich podľa SME od štátu odkúpil lekár Karol Siklóssy. Okrem toho, že rozmach zaznamenala aj infraštruktúra, začali prevádzkovatelia fľaškovať a predávať korytnickú liečivú vodu. Práve vďaka nej dostala lokalita európsky, ba až medzinárodný význam. Voda bola vyvážaná napríklad do Talianska, ale tiež do Ameriky a ako uvádzajú bystricoviny.sk, dočkala sa aj viacerých relevantných ocenení.

Foto: Profimedia

Chorým spásu, zdravým útechu

Takéto nápisy vítali, respektíve odprevádzali návštevníkov z malebných kúpeľov, ktoré vďaka svojmu významu v Rakúsko-Uhorsku prirovnávali ku Karlovým Varom či francúzskemu Vichy. Ďalším významným miľnikom v histórii Korytnice je rozvoj železníc. Od roku 1908 jedna taká spájala Ružomberok práve s kúpeľným centrom, čo určite zvýšilo počet návštevníkov a aj príjmy.

Foto: TASR

V tej dobe však Korytnica vplyvom zhoršujúcej sa doby a zmenami majiteľov už upadala. Paradoxne, slávny relaxačný komplex takpovediac zachránili požiare. V rokoch 1911 a 1921 bolo množstvo drevených budov zničených práve v súvislosti s dvoma požiarmi. Priveľké škody neboli vtedajší majitelia schopní opraviť a boli tak nútení dať areál do dražby. Korytnica sa podľa portálu Slovander dostala do rúk liptovskej poisťovne, ktorá ju postavila na nohy.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články