Foto: X - @ac_charania / ChatGPT (ilustračná)

Teleso letí ohromujúcou rýchlosťou približne 245 000 km/h.

Astronómovia zaznamenali nový záhadný objekt, ktorý sa k nám rúti pravdepodobne z veľmi vzdialeného vesmíru. Podľa predbežných výpočtov ide o medzihviezdny objekt, aký sme doteraz v slnečnej sústave identifikovali len tri.

Tento vesmírny „návštevník“, dočasne označený ako A11pl3Z, by mal najbližší bod k Slnku dosiahnuť približne o štyri mesiace a následne našu sústavu opustí, píše agentúra AP a portál Live Science. Objekt bol zachytený systémom ATLAS, ktorý sleduje oblohu pomocou teleskopov na Havaji a v Južnej Afrike.

Zem určite neohrozí

Dáta pochádzajú z obdobia medzi 25. a 29. júnom. Následne jeho existenciu potvrdili NASA aj Medzinárodná astronomická únia. Aktuálne sa nachádza v blízkosti Jupitera a pohybuje sa smerom k Marsu. Očakáva sa však, že k Slnku bude najbližšie práve pri Marse.

Teleso letí ohromujúcou rýchlosťou približne 245 000 km/h, čo spolu s jeho dráhou naznačuje, že sa nachádza mimo gravitačného vplyvu Slnka. Vedci preto predpokladajú, že k nám priletel z iného hviezdneho systému. Potvrdenie jeho pôvodu si však ešte vyžaduje ďalšie pozorovania. Zatiaľ nie je isté, či ide o asteroid alebo kométu, no odhady hovoria o rozmeroch od 20 do 40 kilometrov.

Ak sa predpoklady potvrdia, pôjde o tretí známy medzihviezdny objekt po ʻOumuamuovi z roku 2017 a kométe 2I/Borisov, ktorá bola objavená v roku 2019. ʻOumuamua vzbudil v minulosti veľký záujem pre svoj zvláštny tvar a pohyb. Niektorí ho dokonca považovali za možný umelý objekt, hoci neskôr sa ukázalo, že pravdepodobne išlo o prírodné teleso.

Vedci z NASA aj Európskej vesmírnej agentúry teraz objekt A11pl3Z pozorne sledujú. Šanca, že by ohrozil Zem, je prakticky nulová, no jeho štúdium môže výrazne rozšíriť naše poznatky o tom, ako často k nám podobné „medzihviezdne putovné telesá“ zavítajú.

Uložiť článok

Najnovšie články