Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant O¼aNO) poèas 39. rokovania vlády SR 3. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku.

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje. Dnes pribudli tri rekordné údaje a to vysoký počet pozitívnych PCR testov za jeden deň, čo bolo 5 361 a vysoký počet úmrtí, až 36. Rovnako sa zvýšil počet pacientov v nemocniciach na 1 774. O aktuálnej situácii informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík.

Ešte pred rokovaním vlády minister avizoval, že opatrenia sa môžu sprísňovať, keďže situácia sa aj naďalej zhoršuje a momentálne na Slovensku nemáme funkčný systém, ktorý by si ich dodržiavanie vynucoval.

Opatrenia sa budú sprísňovať

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršila. Denne ochoreniu COVID-19 podľahne 28 ľudí.  Krajina sa ale blíži k bodu, keď sa budú musieť prijať tvrdšie opatrenia. Minister ľudí vyzval, aby využili možnosť očkovania a tiež, aby dodržiavali nastavené opatrenia. S odborníkmi sa v stredu ráno rozprával na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom, aby sa tvrdšie vynucovali opatrenia.

Naznačil, že situácia v okresoch s najhoršou situáciou by sa mohla „riešiť inak“. „To znamená, či už formou nejakých prísnejších kontrol alebo opatrení, ktoré budú prijímané na úrovni regionálnych hygienikov,“ povedal. Avizoval, že bližšie informácie prinesie po rokovaní vlády alebo budúci týždeň.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes na tlačovej besede vyzval občanov, aby využili možnosť a dali sa zaočkovať. Šéf rezortu uviedol, že opatrenia by sa mohli sprísňovať, dnes sa stretol s konzíliom, kde preberali, ako riešiť nárast prípadov. V priebehu budúceho týždňa by sme sa mali dozvedieť podrobnosti, ktoré sa budú uplatňovať regionálne.

Opatrenia budú spočívať v dvoch veciach – očkovaní by mohli mať výhody aj v čiernych okresoch, ale súčasne by mali prísť jasné pravidlá pre neočkovaných. Zaočkovaní musia byť aj zamestnanci prevádzok a všetci, ktorí do prevádzky vstúpia. Len takto môžeme efektívne krivku splošťovať. Neočkovaní budú musieť byť lepšie kontrolovaní a do prevádzok nebudú mať žiadny prístup. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stredajšom zasadnutí Vlády SR uviedol, že v snahe zvýšiť zaočkovanosť rizikovej populácie ľudí nad 55 rokov chce zvyšovať odmeny pre všeobecných lekárov vyplácané zo strany zdravotných poisťovní za úkon očkovania proti COVID-19. Na hraniciach sa režim sprísňovať nebude.

O kontrole zamestnancov dnes už hovoril aj minister práce Krajniak. Lockdown pred Vianocami je jedno z možných riešení, ak sa nebude situácia zlepšovať. To, či sa budú sprísňovať aj podmienky cestovania medzi okresmi nechcel zatiaľ minister bližšie špecifikovať. Všetko bude predmetom rokovania konzília odborníkov. Situácia v čiernych okresoch je však momentálne veľmi zlá a stále sa zhoršuje aj ďalej. V Košickom a Prešovskom kraji je situácia najhoršia. Bratislava využila jedného žolíka, od pondelka bude v červenej farbe.

Rožňava a Spišská Nová Ves sú dva okresy, kde je situácia najhoršia, čo sa týka škôl. Je tu aj nízka miera zaočkovanosti, komunitné šírenie vírusu je tu pomerne vysoké- pristupuje sa k plošnému testovaniu.

Minister zdravotníctva ďalej uviedol aj to, že v snahe zvýšiť zaočkovanosť rizikovej populácie ľudí nad 55 rokov chce zvyšovať odmeny pre všeobecných lekárov vyplácané zo strany zdravotných poisťovní za úkon očkovania proti COVID-19. Posilniť by sa opätovne mali aj výjazdové tímy a spolupráca s obcami, ktoré majú za úlohu vytipovať ľudí vhodných na očkovanie.

Možnosť žiadať informácie o očkovaní zamestnanca by sa mohla upraviť v COVID semaforoch

To, či môže zamestnávateľ od svojho zamestnanca žiadať informácie o tom, či je očkovaný, by sa malo upraviť v sektorových COVID semaforoch. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). „Jednotlivé sektory ekonomiky alebo spoločnosti si už dnes upravujú svoje podmienky v COVID semaforoch,“ povedal.

Ako príklad uviedol COVID semafor pre zariadenia sociálnych služieb, či kultúrny COVID automat alebo COVID automat pre návštevu bohuslužieb. „Odporúčam, aby si každý pripravil vlastnú verziu COVID automatu a tam si upravil, čo potrebuje,“ povedal.

Podľa Krajniaka je pracovnoprávny problém v tom, že zamestnávateľ nemôže žiadať informáciu o zaočkovaní od zamestnanca, ktorý pracuje z domu. „Podľa našej analýzy nemáte právo od takéhoto zamestnanca žiadať informáciu o tom, či je alebo nie je zaočkovaný,“ povedal minister. Podľa neho takáto žiadosť nemá žiadnu legitimitu.

V školách sa prezenčne vzdeláva 92 % žiakov

Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 92 % žiakov, dištančným spôsobom necelých osem percent školákov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) a upozornil na fakt, že hoci sa epidemiologická situácia zhoršuje, v školstve sa darí držať vysoké číslo prezenčného vzdelávania. „Oproti minulému týždňu je dokonca o niečo vyššie, v predchádzajúcom týždni sa prezenčne vzdelávalo 90 percent žiakov,“ pripomenul.

Foto: TASR – Martin Baumann

Z ôsmich percent dištančne vzdelávajúcich sa 6,4 percenta vzdeláva online, zvyšok prostredníctvom pracovných listov či telefonicky. Dáta poskytlo 83 percent škôl.

Gröhling uviedol, že v predchádzajúcom týždni vykonali v školách vyše 297 000 antigénových samotestov, pri ktorých sa zistila pozitivita na úrovni 1,2 percenta. „Momentálne máme na ochorenie COVID-19 pozitívnych 1,9 percenta zamestnancov, v prípade školákov evidujeme 0,9 percenta pozitívnych z celkového počtu,“ dodal.

Minister vyjadril tiež potešenie nad vysokou zaočkovanosťou zamestnancov škôl. „V Dunajskej Strede je zaočkovaných 79 percent, v Bratislave 75, v Šali a Prešove 74, v Ružomberku 72 percent zamestnancov škôl,“ dodal. „Aj toto nám pomáha udržať školy v prevádzke,“ upozornil.

Nové rozdelenie okresov

Od pondelka (8.11) bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti (oranžové okresy) 2 okresy. Máme aj viac červených okresov, tých bude 7. V čiernej farbe máme až 36 okresov. Zvýšil sa počet bordových okresov, a to na 34. V stupni monitoringu (zelená farba) nemáme ani jeden okres.

Foto: MZ

V stupni ostražitosť budú okresy (oranžová farba):

  • okres Komárno, okres Šaľa,

V I. stupni ohrozenia (červená farba):

  • okres Bratislava I.-V., okres Dunajská Streda, okres Galanta,

V II. stupni ohrozenia (bordová farba):

  • okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Štiavnica, okres Dolný Kubín, okres Gelnica, okres Hlohovec, okres Ilava, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Levice, okres Malacky, okres Myjava, okres Nitra, okres Nové Zámky, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Piešťany, okres Prešov, okres Prievidza, okres Revúca, okres Rožňava, okres Ružomberok, okres Sabinov, okres Senec, okres Senica, okres Skalica, okres Trenčín, okres Trnava, okres Žarnovica, okres Žilina, okres Zlaté Moravce, okres Zvolen,

V III. stupni ohrozenia (čierna farba):

  • okres Banská Bystrica, okres Bardejov, okres Brezno, okres Bytča, okres Čadca, okres Detva, okres Humenné, okres Kežmarok, okres Krupina, okres Kysucké Nové Mesto, okres Levoča, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Martin, okres Medzilaborce, okres Michalovce, okres Námestovo, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Poltár, okres Poprad, okres Považská Bystrica, okres Púchov, okres Rimavská Sobota, okres Snina, okres Sobrance, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Stropkov, okres Svidník, okres Topoľčany, okres Trebišov, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín, okres Veľký Krtíš, okres Vranov nad Topľou, okres Žiar nad Hronom;

Tieto pravidlá platia v III. stupni ohrozenia (čierna fáza)

V čiernej fáze sú opatrenia najprísnejšie, dotknú sa už aj zaočkovaných. Rúška sú povinné aj v exteriéroch, v interiéroch musí mať človek nasadený respirátor. Výnimky platia podľa vyhlášky hlavného hygienika, majú ju napríklad deti v základných školách počas vyučovania, a to len vo vymedzenom priestore, teda v triede.

V čiernej fáze by mal byť vyhlásený núdzový stav, ten by však mal byť vyhlásený na potreby obmedzovania pohybu aj v bordových okresoch, stále však vyhlásený nebol. V čiernych okresoch má platiť zákaz vychádzania po 21. hodine s výnimkami a už aj zákaz cestovania medzi okresmi. Pohyb však zatiaľ obmedzený nijako nebude, keďže na prijatie núdzového stavu nie je politická vôľa.

Svadby, oslavy, večierky aj kary sú v čiernej farbe zakázané, a to aj pre plne očkovaných. Čo sa hromadných podujatí týka, povolené sú len pre zaočkovaných a povinný je zoznam účastníkov.

Čo sa týka bohoslužieb, v čiernej fáze sú pre plne zaočkovaných v limite 100 účastníkov, povinný je zoznam účastníkov. Pre OTP je povolená 1 osoba na 15 metrov štvorcových. Do kostola sa dostanú aj nezaočkovaní, povolená je len jedna osoba na 25 metrov štvorcových. Návštevy v nemocniciach ostávajú povolené, no musia byť so súhlasom zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Fitká sa zatvárajú, nebudú môcť byť otvorené už ani pre očkovaných. Rovnako to platí aj pre wellness, aquaparky a kúpele. Zatvorené ostávajú pre všetky kategórie aj reštaurácie. Povolený je okienkový predaj a rozvoz. Rovnako sa musia zatvoriť aj všetky ubytovacie zariadenia a hotely. Čo sa týka múzeí a galérií, na prehliadku môže ísť len zaočkovaný a aj tu je povolený len jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.

Tieto pravidlá platia v II. stupni ohrozenia (bordová fáza)

Bordová fáza výrazne sprísňuje opatrenia, tentokrát už aj pre očkovaných. Otázne však je, či vláda schváli aj núdzový stav, ktorý jej umožní zaviesť opatrenie, ako napríklad zákaz cestovania na dovolenku z bordového okresu. V bordových okresoch ale od pondelka začína platiť obmedzenie pohybu a to po 21. hodine.

V okresoch druhého stupňa ohrozenia, čiže v bordových okresoch, musia ľudia počítať s povinným respirátorom v interiéri a nosením rúška v exteriéri na hromadných podujatiach pri vzdialenosti do dvoch metrov. Pre vybrané skupiny naďalej platí výnimka z ich nosenia. Ľudia sa v okrese už nemôžu pohybovať bez obmedzení. Výnimka je od 21 hodiny do 5 hodiny ráno. Pre tieto okresy platí nevyhnutnosť núdzového stavu. Vyplýva to z platného COVID automatu. Počas zákazu nočného vychádzania však budú platiť výnimky.

Hromadné podujatia

Hromadné podujatia pre kompletne zaočkovaných sú bez limitu. Pre režim OTP platí na hromadných podujatiach obmedzenie kapacity na maximálne 25 percent. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, v tomto režime platí na hromadnom podujatí maximálne do 50 osôb. Pri základnom režime platí, že na hromadných podujatiach môže byť maximálne 6 osôb. Obmedzenia budú platiť podľa príslušného semafora. Pre všetky tri typy hromadných podujatí platí, že organizátor musí mať zoznam účastníkov.

Keďže svadby, kary, oslavy, večierky, ale aj hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania zaradili v COVID automate medzi vysokorizikovú aktivitu, pre kompletne zaočkovaných platí, že v interiéri môže byť maximálne 20 osôb. Pre režim OTP aj základ platí úplný zákaz konania týchto podujatí.

Kompletne zaočkovaní môžu na bohoslužby chodiť bezlimitne. V režime OTP platí, že obsadená môže byť maximálne 25 % kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, platí maximálne do 50 osôb. Pre bohoslužby v režime základ platí, že na 15 štvorcových metrov môže byť maximálne jedna osoba. Vo všetkých troch režimoch taktiež platí povinnosť mať zoznam účastníkov.

Zakázané činnosti

Pre základný a aj režim OTP v bordových okresoch platí aj zákaz pre: fitnes, plavárne, wellness, športové súťaže, akvapark či kúpele, ak nevyplývajú zo zdravotnej indikácie.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

Čo sa týka reštaurácií, tie sú otvorené len pre očkovaných. OTP aj základ môžu využiť okienkový predaj. Pri OTP režime je povolený pobyt na terase, no s prísnymi hygienickými pravidlami. Ubytovacie zariadenia môžu byť otvorené len pre plne zaočkovaných a režim OTP, pri ktorom ale platia prísnejšie opatrenia. Pokiaľ máte test alebo ste ochorenie prekonali, môžete sa ubytovať v hoteli s tým, že budete na izbe len členovia spoločnej domácnosti, a to max. 2 osoby na jednej izbe alebo členovia domácnosti v jednej izbe. Reštaurácie sú pre vás však zakázané.

Tieto pravidlá platia v I. stupni ohrozenia (červená fáza)

V červenej fáze sú opatrenia ešte prísnejšie. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach s rozšírenými výnimkami a pri vzdialenosti do 2 metrov. Organizátori a prevádzkovatelia sa aj v tejto fáze môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.

Pri hromadných podujatiach platí:

  • len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov, povinný je však zoznam účastníkov,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – maximálne 25% kapacity, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150
    osôb, povinný zoznam účastníkov,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – maximálne 10 osôb, obmedzenia podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov.

Svadby, oslavy

  • len plne zaočkovaní –max. 50 osôb v interiéri a 80 v exteriéri, resp. podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – maximálne 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri, resp. podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Čo sa týka bohoslužieb, v červenej fáze sú pre plne zaočkovaných bez limitu, povinný je zoznam účastníkov. Pre OTP je povolená 25 % kapacita, pokiaľ nie je určené inak, tak do 150 návštevníkov. Do kostola sa dostanú aj nezaočkovaní, povolená je len jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Návštevy v nemocniciach ostávajú povolené, no musia byť so súhlasom zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Fitness

  • len plne zaočkovaní – max. 50 osôb alebo min. 15 m2/osoba,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 –max. 10 osôb alebo min. 25 m2/osoba, povinný zoznam účastníkov,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Wellness a aquaparky

  • len plne zaočkovaní – bez limitu iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, pre ostatné zriadenia max. 10 osôb,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 –max. 10 osôb iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, pre ostatných zakázané,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

  • len plne zaočkovaní – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi; exteriér bez obmedzení,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi; exteriér bez obmedzení,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz –okienkový predaj (zachovaný zostáva aj rozvoz).

Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia pri kompletne zaočkovaných. V režime OTP môže byť na prehliadke max. 10 osôb, ak pustia základ, platí rozmedzie 1 návštevník na 15 metrov štvorcových.

Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. U plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie, sa môžu ubytovať len členovia spoločnej domácnosti, a to max. 2 dospelé osoby na jednej izbe alebo všetci členovia domácnosti v jednej spoločnej izbe.

Tieto pravidlá platia v stupni ostražitosti (oranžová fáza)

V stupni ostražitosti, ktorý je na mape okresov zobrazený oranžovou farbou, budú od pondelka platiť nové pravidlá. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach. Organizátori a prevádzkovatelia sa môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.

Pri hromadných podujatiach platí:

  • len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri na sedenie max. 25 % kapacity, exteriér max. 50% kapacity, maximálne však do 1 000 ľudí v exteriéri alebo 500 v interiéri,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – v interiéri na sedenie môže byť 25 % obsadenej kapacity a v exteriéri 50 %. Maximálne však do 200 osôb v exteriéri a 100 v interiéri. Na státie v exteriéri do 100 a v interiéri do 50, organizátor je povinný viesť zoznam účastníkov.

Svadby, oslavy

Podobne je to aj pri svadbách, karoch a oslavách. Ten, kto danú udalosť organizuje, si vyberie, akú skupinu pustí. Aj pre plne zaočkovaných však budú platiť obmedzenia, a to max. 100 ľudí v interiéri a 200 v exteriéri. Ak bude oslava pre očkovaných, otestovaných alebo prekonaných, bude tam môcť byť maximálne 50 ľudí v interiéri alebo 100 v exteriéri. Tí, čo však nie sú očkovaní a nemajú ani test, na takúto udalosť nesmú ísť.

Podobný princíp platí aj pri bohoslužbách v kostoloch, ale aj na športových podujatiach. Návštevy v nemocniciach sú v tejto fáze povolené, pri otestovaných a neočkovaných je to na základe povolenia riaditeľa alebo zriaďovateľa. Čo sa týka fitnes centier, tie ostávajú otvorené, pre plne zaočkované osoby je vstup bez limitu. Pre neočkovaných, otestovaných alebo tých po prekonaní je to pri kapacite 20 ľudí. Ak od vás nebudú vyžadovať COVID preukaz, kapacita je len 10 ľudí.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

Do aquaparkov a wellnes nesmú púšťať bez kontroly. To znamená, že vstup v tejto fáze majú povolený len očkovaní alebo otestovaní alebo tí, ktorí prekonali ochorenie. Pri reštauráciách a podnikoch prichádza k obmedzeniam aj u očkovaných ľudí. V interiéri budú môcť byť pri jednom stole najviac 4 osoby, medzi stolmi musia byť 2-metrové rozostupy. Na terase je počet osôb neobmedzený. Ak však majiteľ reštaurácie nebude vyžadovať COVID preukaz, interiér musí byť zatvorený, na terase môže byť najviac 10 ľudí.

Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia. Ak dané múzeum však nebude vyžadovať COVID preukaz, platí obmedzenie na individuálne prehliadky alebo jeden návštevník na 12 metrov štvorcových.

Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. Pre plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie je to bez obmedzení, výnimku má wellnes a sauny, ktoré sa riadia vlastnými pravidlami.

Uložiť článok

Najnovšie články