aktuálna správa
Aktuálne Slovensko ešte tlak na nemocnice nepociťuje.

Na tlačovej konferencii ministra zdravotníctva a odborníkov zazneli slová o aktuálnej epidemiologickej situácii v našej krajine. Minister Vladimír Lengvarský uviedol, že omikron na Slovensku začal vysoko prevládať.

Omikronová vlna je už tu

Momentálne tlak na nemocnice naša krajina ešte nepociťuje, aj keď sa pokles hospitalizovaných zastavil. Nemocnice sa pripravujú na tlak v súvislosti s testovaním a na prípravu triážnych stanov. Ako ďalej minister uviedol, napĺňa sa, čo predpovedali. „Sme pripravení na to, čo nás čaká,“ podotkol.

Prudký nárast omikronovej vlny dokazuje aj počet pozitívnych prípadov. Viac ako 8 okresov je na úrovni 50-percentnej pozitivity. Až v 14 okresoch došlo až k strojnásobeniu počtu pozitívnych prípadov, informoval Denník N.

Príznaky sa menia, omikron robí slabším očkovanie

Dôležité je aj to, že sa menia príznaky pri omikrone. Stále sú prítomné slabosť, hnačky, bolesti hlavy a tela, povedal Martin Pavelka z Inštitútu zdravotníckych analýz. Dvakrát častejšie ako pri delte sa aktuálne objavuje aj bolesť hrdla. Oveľa menej je prítomná strata chuti a čuchu.

Pavelka nezabudol dodať ani to, že ak niekto prekonal covid, pri omikrone sa na to nemôže spoliehať, pretože hrozí reinfikovanie. Taktiež treba dávať pozor na tvrdenie, že omikron je miernejší. Podľa dát je u neočkovaných riziko hospitalizácie pri omikrone len o štvrtinu nižšie ako pri variante delta.

„Nemôžeme porovnávať krajiny, ktoré majú vysokú zaočkovanosť,“ povedal epidemiológ Pavelka. „Vo Veľkej Británii má posilňujúcu dávku každý druhý človek. Riziko hospitalizácie je tam nižšie. Očkovanie je to, čo robí omikron slabším.“

Minister zdravotníctva potvrdil, že počas omikronovej vlny nebudú zavádzať povinné očkovanie. Vyjadril sa aj ak k tomu, že sa čoskoro môže stať, že nám nebudú stačiť kapacity na PCR testovanie. Podľa neho ho nepotrebuje očkovaný človek, ktorý prišiel do kontaktu s pozitívnym.

Uložiť článok

Najnovšie články