Foto: Mars Express/ESA

Polárne oblasti patria pri výskume Marsu k najatraktívnejším.

Červená planéta čelí mimoriadnemu záujmu vedcov už celé desaťročia. Misia sondy Mars Express začala ešte v roku 2003 a od tohto momentu odhalila už množstvo informácií o atmosferických a geologických procesoch na Marse. Najnovšie zverejnili jej fascinujúci záber ľadom pokrytého severného pólu planéty.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sonde Mars Express Európskej vesmírnej agentúry sa podarilo vyhotoviť nádhernú a detailnú fotografiu ľadovej čiapky na severnom póle Červenej planéty. Fotografiu sonda vyhotovila s pomocou stereokamery s vysokým rozlíšením a Európska vesmírna agentúra ju zverejnila pri príležitosti konania v poradí siedmej konferencie zameranej na výskum polárnych oblastí na Marse, ktorá sa v uplynulých dňoch konala v Argentíne.

Foto: ESA

Už nejaký čas vieme, že póly na Marse pokrýva ľad, ktorého rozsah a zloženie sa v priebehu roka mení. Počas letného obdobia ich pokrýva prevažne vodný ľad. Keď však v zime klesne teplota pod -125°C, začne sa zrážať aj oxid uhličitý, ktorý vytvorí ďalšiu niekoľko metrov hrubú vrstvu ľadu. Zimné obdobie navyše prináša aj oblačnosť tvorenú najmä oxidom uhličitým, ktoré komplikujú diaľkové pozorovanie polárnych oblastí. Len pred niekoľkými dňami zverejnené zábery sa sonde Mars Express podarilo vyhotoviť ešte v lete roku 2006.

Fotografia ukazuje unikátnu krajinu severného pólu Červenej planéty. Paleta farieb začína bielou, ktorá reprezentuje ľadovú pokrývku a končí až tmavou hnedou, ktorú nesie marťanský prach ukrytý v tieni reliéfu. Farebné odtiene červenej a hnedej sú totiž dôkazom žľabov a depresií, ktoré podľa odhadov vedcov vytvorila najmä veterná erózia. Viditeľné sú aj búrkové mraky oxidu uhličitého.

Foto: Mars Express/ESA

Nie je náhoda, že sa teraz končiaca konferencia v Argentíne zamerala práve na polárne oblasti Marsu. Vedci odhadujú, že práve ľadové póly ukrývajú odpovede na najzávažnejšie otázky, ktoré si o červenej planéte kladieme. Ľad na póloch totiž ukrýva informácie o minulosti Marsu, ako napríklad o jeho klimatickom vývoji, ktorý Mars premenil na Červenú planétu.

Uložiť článok

Najnovšie články