Foto: Archív TASR

Civilné letectvo čakajú nové bezpečnostné riziká.

Civilné letectvo bude v nasledujúcich desaťročiach čeliť výzvam a bezpečnostným rizikám počnúc nedostatkom pilotov cez nárast vzdušných turbulencií a kybernetických útokov až po preplnené letiská. Uvádza to štúdia priemyselnej poisťovne AGCS a americkej Univerzity letectva a kozmonautiky Embry Riddle, z ktorej cituje agentúra DPA.

Civilné letectvo zaznamenalo v uplynulých šesťdesiatich rokoch veľký rozvoj. Práve to by ale mohlo do budúcna predstavovať riziko. Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA) očakáva, že sa do roku 2037 zdvojnásobí počet leteckých pasažierov na osem miliárd ročne. To ešte zhorší súčasný nedostatok pilotov – podľa štúdie musí byť v nasledujúcich dvoch desaťročiach vyškolených až 800-tisíc pilotov.

Klimatické zmeny

Na zemi by nárast leteckej prevádzky mohol viesť k väčšiemu počtu nehôd na letiskách. Klimatické zmeny so sebou zase nesú riziko väčšieho počtu turbulencií, pretože bude častejšie dochádzať k výkyvom počasia. Navyše, väčšie množstvo letov bude produkovať stále viac emisií, ktoré budú zaťažovať klimatické zmeny.

Foto: MaxPixel

Hackeri a drony

Lety a letiská by sa mohli stať terčmi kybernetických útokov. Bude potrebné lietadlá ako aj celú leteckú infraštruktúru chrániť pokročilými bezpečnostnými softvérmi, aby nedošlo aj k teroristickým útokom kvôli práci hackerov. Problém môže predstavovať aj samotné pretechnizovanie leteckej prepravy a chyby s ním spojené. Dobrým príkladom je kauza Boeingov 737 Max, z ktorých dva stroje havarovali, pričom nehodu nikto neprežil. Ako potenciálny dôvod sa uvádza softvérový problém stabilizačného systému MCAS.

Foto: Archív TASR

Problémom budú aj množiace sa drony, ktoré budú môcť náhodne alebo aj úmyselne narušovať letecký priestor. Tie môžu spôsobiť veľkú nehodu pri stretom s lietadlom. V máji tohto roku dron narušil chod najrušnejšieho nemeckého letiska vo Frankfurte nad Mohanom, keď bol spozorovaný ako lieta blízko letiska. Lety po polhodinovom zastavení obnovili. Takéto narušenia môžu byť ale v budúcnosti oveľa častejšie.

Foto: Archív TASR

Bezpečné ako nikdy predtým

V predchádzajúcich šiestich desaťročiach sa pritom medzinárodná letecká prevádzka stávala stále bezpečnejšou. V troch z uplynulých štyroch rokov zomrelo pri leteckých nešťastiach tak málo ľudí ako ešte nikdy od doby, kedy sa na civilné letecké linky začali nasadzovať prúdové lietadlá.

V roku 2017 neboli podľa štúdie prvýkrát od roku 1959 zaznamenaní na komerčných letoch žiadni mŕtvi. V roku 2018 zomrelo celkom 556 ľudí, ale aj to bol tretí najbezpečnejší rok za uplynulých šesťdesiat rokov, uvádza štúdia.

Je výzvou do budúcnosti aby sa tento trend leteckej bezpečnosti zachoval, aj napriek novým hrozbám, ktorým musí letecká doprava čeliť.

Uložiť článok

Najnovšie články