Foto: Balon Greyjoy [CC0], via Wikimedia Commons

Vojenské lietadlo E-6B Mercury je pýchou amerického námorníctva.

Upravený Boeing 707 z dielne amerického námorníctva je skutočne výnimočným lietadlom. E-6B Mercury má štyri motory a je vybavený systémami, ktoré prežijú aj jadrovú vojnu. Práve preto bol aj navrhnutý, aby v čase nukleárneho konfliktu dokázal slúžiť ako riadiaca základňa. Aj keď odolá aj výbuchu atómovej bomby, 2. októbra mu spôsobil problémy obyčajný vták.

Ten totiž narazil do jedného z motorov a spôsobil jeho veľké poškodenie. Ako informuje portál The Washington Post, lietadlo muselo následne núdzovo pristáť. Nehoda sa kvalifikovala označením „triedy A“, čo je označenie, ktoré sa udeľuje pri zničení lietadla alebo smrti pasažierov. To sa našťastie nestalo a posádka vyviazla bez zranení.

Lietadlo však utrpelo rozsiahle škody za najmenej dva milióny dolárov. Nie je jasné, aký druh vtáka takto závažne poškodil lietadlo v hodnote 141,7 milióna dolárov. Poškodený motor bol ale rýchlo vymenený a E-6B Mercury je opäť letuschopné.

Foto: Alan Radecki Akradecki [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
E-6B Mercury bolo nasadené do prevádzky v roku 1998. Je dlhé takmer 47 metrov a vysoké 13 metrov. Dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 980 km/h a má dolet vyše 12-tisíc kilometrov. Rovnako ako každé iné lietadlo, ani E-6B Mercury nemá spoľahlivú ochranu pred stretom so vtákmi.

Lietadlo má podľa Live Science systémy odolné voči elektromagnetickým impulzom, ktoré vznikajú pri výbuchu atómovej bomby. Na jeho palube sa nachádzajú komunikačné systémy, ktoré umožňujú ovládať balistické rakety, či už na ponorkách alebo tie, ktoré sa nachádzajú na pevnine.

Ako ďalej uvádza Fontech, ani z ďaleka nejde o prvý tohtoročný incident spomínaného lietadla. Vo februári pri presune nešťastne zasiahol hangár, čím taktiež spôsobil obrovské škody.

Washington Post

 

Uložiť článok

Najnovšie články