Foto: JackPeasePhotography (Flickr)

Nie politicky, ale geologicky. Spojené kráľovstvo si kúsok územia "ukradlo" od Francúzska.

Geologická história našej planéty je poriadne komplikovaná, poriadne dlhá a pre mnohých i poriadne nudná. Občas však príde aj so zaujímavým faktom, ktorý vás na malú chvíľu donúti zamyslieť. Ako by svet vyzeral, keby jednotlivé krajiny rešpektovali geologické hranice Zeme? Podľa najnovšieho výskumu, by kúsok Spojeného kráľovstva pripadol Francúzom. 

Až donedávna si vedci mysleli, že Britské ostrovy vznikli pri kolízii dvoch „mikrokontinentov“ v období pred viac ako 400-miliónmi rokov. Najnovší výskum však hovorí o vzájomnom náraze troch kusov pevniny. Južné časti ostrovov totiž geologicky Spojenému kráľovstvu nepatria. Ak by sme mali rešpektovať vývoj našej planéty, museli by sme ich pričleniť buď Francúzsku, alebo Španielsku.

Foto: University of Plymouth

Stará teória o vzniku Britských ostrovov hovorí o vzájomnej kolízii dvoch mikrokontinentov. Kúskov z Laurentie a Avalónie. Dnešné Škótsko má byť pritom pozostatok prvého z nich, kým Wales a Anglicko druhého. Vedecká štúdia odborníkov z univerzity v Plymouthe však túto teóriu spochybňuje. Na základe výskumu v južných častiach Anglicka totiž prišli na to, že kúsok Britských ostrovov geologicky patrí ku kontinentálnej Európe.

Geologický výskum v okresoch Cornwallu a Devonu na juhu Anglicka ukázal, že tieto oblasti patrili pôvodne k mikrokontinentu Armorica. Ten tvorí dnes základ Francúzska či Španielska. Dlhé roky si vedci mysleli, že prirodzenou hranicou medzi Armoricou a Avalóniou je Lamanšský prieliv, no najnovšie výskumy ukazujú, že hranica sa v západnej časti stáča a „odkrajuje“ tak malý kus Anglicka.


Geologický výskum ukázal, že podklad oblastí v Cornwalle a Devone pripomína geologické zloženie v pobrežných oblastiach kontinentálnej Európy. Pravdepodobnosti novej teórie pomáha i fakt, že v južných častiach Anglicka boli v minulosti objavené bohaté ložiská cínu, volfrámu či medi. V iných častiach Anglicka by ste ich hľadali márne. Vo veľkom sa však objavujú v pobrežných oblastiach Francúzska a Španielska.

Uložiť článok

Najnovšie články