Foto: Pixabay/Pixabay

V roku 2050 sa zmení svetová ekonomika. Dokážete si tipnúť, kto sa ocitne na prvom mieste v rebríčku?

Aj vám sa zdá rok 2050 poriadne vzdialený? Je to tak. Napriek tomu však poprední ekonómovia vedia približne odhadnúť ekonomickú situáciu, ktorá bude vo svete. (Ne)prekvapivo sa na vrchole rebríčka neobjaví USA. Karty zamiešajú iní hráči. Niektoré štáty sa vyšplhajú poriadne vysoko. Viete, ktorí sú to?

Odporcovia dlhodobých analýz možno len nechápavo zdvihnú obočie. Zem sa borí s ekologickými problémami, stupňujúcimi sa vojnovými konfliktami a my sa tu bavíme o ekonomike, ktorá podľa niektorých odborníkov, nemusí mať dlhé trvanie. Mnohí ľudia si radšej pchajú peniaze pod matrac, než aby ich mali v banke. Odhliadnuc od všetkých možných i nemožných katastrofických scenárov, poďme počítať s tým, že ekonomika neskolabuje. Ako bude teda vyzerať ekonomika budúcnosti?

Globálna správa „Dlhodobá analýza: ako sa drasticky zmení ekonomické poradie krajín v roku 2050?“  PwC zostavila rebríček tridsiatich troch ekonomicky najsilnejších krajín na svete. Nájdeme medzi nimi Argentínu, Taliansko, či dokonca Poľsko. Pozrite sa spolu s nami na to, ako to môže vyzerať:

Silná trojka a tí ostatní

pixabay.com

Analýza vychádza z ukazovateľa PPP (Purchasing power parity), parity kúpnej sily, ktorá slúži ako teoretický výmenný kurz. V tomto roku bola na prvom mieste Čína, na druhom mieste boli Spojené štáty a na treťom mieste Japonsko. O 33 rokov neskôr budeme môcť v rebríčku sledovať niekoľko zmien. Poďme sa na to spoločne pozrieť:

  1. Čína: 49,221 biliónov eur
  2. India: 37,129 biliónov eur
  3. USA: 28,693 biliónov eur
  4. Indonézia:  8,54 biliónov eur
  5. Brazília: 6,24 biliónov eur
  6. Rusko: 6 biliónov eur
  7. Mexiko: 5,77 biliónov eur
  8. Japonsko: 5,7 biliónov eur
  9. Nemecko: 5,16 biliónov eur
  10. Veľká Británia: 4,52 biliónov eur

Ako vidíme, oproti súčasnosti sa dosť zamieša poradie. Japonsko klesne o pár priečok, naopak ekonomika Ruska vzrastie. Čo sa všetko pomení, si môžete pozrieť na nasledujúcom obrázku:

pwc.com

Ekonomike Vietnamu sa bude dariť, v rebríčku podskočí až o 12 priečok. A nielen on. Aj Filipíny či Nigéria v budúcnosti zaznamenajú prudký rast. Z prvej desiatky však vypadne Francúzsko, pričom kartami zamieša ekonomika Mexika, ktorá sa ocitne na slušnom siedmom mieste.

Slovensko, ktoré je v súčasnosti na 65. mieste s PPP faktorom 163 180 eur sa do rebríčka najsilnejších krajín budúcnosti žiaľ nedostalo.

Pozri aj: Svetu by vládli plazy, ľudia by neexistovali. Takto by vyzeral svet, keby sa prakontinent Pangea nerozpadol

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články