Foto: SITA/AP

25-ročný muž z Nevady, ktorý sa už medzičasom zotavil, potreboval po druhej nákaze koronavírusom hospitalizáciu.

Pacienti, ktorí už raz prekonali ochorenie COVID-19, môžu po opätovnej nákaze novým druhom koronavírusom pociťovať dokonca silnejšie príznaky. Vyplýva to zo zistení štúdie zverejnenej v pondelok v prestížnom medicínskom časopise The Lancet Infectious Diseases, o ktorej v utorok informovala agentúra AFP.

Štúdia zároveň potvrdila, že nakaziť sa novým druhom koronavírusu je možné viackrát. Jej autori taktiež otvorili diskusiu o tom, či je vôbec možné vybudovať si imunitu proti tomuto vírusu, približuje AFP.

Muž mal pri druhej nákaze ťažší priebeh

Foto: TASR/AP

Štúdia podrobne sleduje prvý prípad opätovnej infekcie v Spojených štátoch – najhoršie postihnutej krajine sveta v počte prípadov nákazy aj úmrtí. Ide o 25-ročného muža zo štátu Nevada, ktorý mal prvý pozitívny test na koronavírus 18. apríla, vyliečil sa však v domácej karanténe. V máji mu boli urobené dva testy, ktoré mali oba negatívny výsledok.

Po 48 dňoch od prvotnej nákazy sa však uňho 5. júna opätovne potvrdila infekcia koronavírusom SARS-CoV-2, tentokrát však inou mutáciou, a priebeh jeho ochorenia sa zhoršil natoľko, že musel byť hospitalizovaný a pripojený na kyslíkový prístroj.

Prečo sa človek môže nakaziť opätovne?

Foto: TASR/AP

Príčina opätovnej nákazy má podľa autorov štúdie dve vysvetlenia: pacient mohol byť vystavený silnejšej dávke koronavírusu SARS-CoV-2 ako pri prvej nákaze alebo mohlo ísť o agresívnejšiu odnož tohto vírusu. Okrem prípadu tohto Američana štúdia tiež spomína štyri ďalšie známe prípady opätovného nakazenia koronavírusom, a to v Belgicku, Holandsku, Hong Kongu a Ekvádore.

Prípady opätovnej nákazy sú momentálne známe len výnimočne. Vedci však v tejto súvislosti pripomínajú, že u mnohých nakazených sa príznaky ochorenia COVID-19 neprejavia a aj ich prvotný test je preto väčšinou negatívny. Ak sa im teda ochorenie aj neskôr potvrdí, je takmer nemožné zistiť, či už v minulosti nakazení neboli.

Informácií stále nie je dostatok

foto: TASR – Martin Baumann

Nové zistenie by podľa vedcov mohlo ovplyvniť najmä vývoj vakcíny proti koronavírusu. “Možnosť opätovnej nákazy by mohla mať zásadný dosah na to, ako rozumieme imunite voči (ochoreniu) COVID-19 – najmä keď nám chýba účinná vakcína,” vyjadril sa jeden z autorov štúdie Mark Pandori z Nevada State Public Health Laboratory. Zároveň dodal, že na lepšie porozumenie toho, ako funguje imunita proti koronavírusu a prečo majú prípady tzv. reinfekcie pravdepodobne sťažený priebeh nákazy je potrebný podrobnejší výskum.

Podľa vedcov v súčasnosti neexistujú dôkazy, že by ľudia, ktorí sa uzdravili z ochorenia COVID-19, boli chránení pred opätovnou nákazou. Autori štúdie zároveň upozorňujú, že nemajú dostatok informácií o tom, ako dlho protilátky po prekonaní infekcie koronavírusom zostávajú v ľudskom tele.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )