Foto: Korea Institute of Fusion Energy (KFE)

Opäť sme o krok bližšie k neobmedzenej energii.

Kórejský supravodivý tokamak KSTAR, teda experimentálny fúzny reaktor, získal významné vylepšenie. Toto zariadenie, ktoré sa snaží odhaliť tajomstvá jadrovej fúzie, po novom dokáže udržať v sebe extrémne horúcu plazmu oveľa dlhšie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Dostal nový divertor

Tokamak KSTAR, ako uvádza IFL Science, sa nachádza v juhokórejskom meste Tädžon. Jeho cieľom je pochopiť princípy jadrovej fúzie a jej udržanie na neobmedzený čas. Vo vnútri tokamaku sa nachádza plazma zohriata až na 100 miliónov stupňov Celzia. Aj preto sa takéto zariadenia prezývajú „umelé Slnko“.

Foto: Korea Institute of Fusion Energy (KFE)

Tokamak KSTAR, ako sa uvádza v tlačovej správe, získal nový divertor. Toto zariadenie je kľúčové pre fungovanie tokamaku, lebo oddeľuje plazmu od stien reaktora, a taktiež odvádza nečistoty – ťažké ióny, ktoré vznikajú počas reakcie, tzv. fúzny popol.

Pôvodný uhlíkový divertor bol nahradený za volfrámový. Ten dokáže lepšie odolávať vysokým teplotám. S jeho vývojom sa začalo v roku 2018. Nedávno nainštalovaný divertor pozostáva zo 64 kaziet a obklopuje dno vákuovej komory, teda „srdca“ tokamaku.

Foto: Korea Institute of Fusion Energy (KFE)

Vďaka novému divertoru vedci veria, že KSTAR dokáže udržať plazmu o teplote viac ako 100 miliónov stupňov Celzia až 300 sekúnd stabilnú. To je 10-násobne dlhšie, než sa im to darilo s uhlíkovým divertorom. Jeho testovanie bude prebiehať do februára 2024 a dosiahnuť plazmu stabilnú po dobu 5 minút by chceli stihnúť do konca roku 2026.

Čo je fúzia, a prečo sa tokamak neroztopí?

Vo vnútri tokamaku sa plynné vodíkové palivo mení pôsobením tlaku a teploty na úrovni desiatok až stoviek miliónov stupňov Celzia na plazmu. Aby sa tokamaky pri takej veľkej teplote neroztopili, plazma, v ktorej jadrová fúzia prebieha, je udržiavaná v silnom magnetickom poli.

Fúzia sa považuje za svätý grál energetiky. Je opakom jadrového štiepenia, ktoré sa bežne využíva v jadrových elektrárňach. Fúzia napodobňuje jav, ktorý sa odohráva vo vnútri hviezd, teda aj na našom Slnku. Pri pôsobení vysokej teploty a tlaku sa jadrá vodíka zlúčia a uvoľnia veľké množstvo energie. Problémom je udržať tento proces stabilný dlhý čas a tým zabezpečiť dodávku energie.

Po svete prebieha množstvo podobných experimentov ako KSTAR. Len pred mesiacom Japonsko ohlásilo spustenie momentálne najväčšieho tokamaku na svete, experimentálneho fúzneho reaktora JT-60SA. 

Uložiť článok

Najnovšie články