foto: thefader.com, factmag.com

Ak si myslíte, že byť slávny je špica, Klub 27 vás presvedčí o opaku. Je dôkazom toho, že aj sláva môže mať svoju odvrátenú tvár.

Predstavte si, že ste hviezdou svetového formátu. Máte 27 rokov, ste na vrchole slávy a ako to už pri rockeroch býva, neohŕňate nos ani nad drogami, ani nad alkoholom. V kombinácii s divokým životným štýlom, depresiami a nezvládnutou popularitou to môže byť (samo)vražedná kombinácia…

Ak ste rocker a naplno žijete filozofiou hesla „sex, drogy a rock’n’roll“, tak sa akosi predpokladá, i keď to znie trošku morbídne, že nezomriete na starobu. Viaceré hviezdy rockového neba však na druhý svet odišli akosi priskoro. No keď viacerí hudobníci svetového formátu odídu v rovnaký vek, vyvolá to pozornosť. Prečo si ich smrť našla práve vo veku 27 rokov? To vyvolalo otázky dokonca aj v odborných kruhoch.

Štúdia, publikovaná v British Medical Journal v decembri 2011, skúmala, či u hudobníkov nezaznamená zvýšené riziko úmrtia práve vo veku 27 rokov. Nenašla však na tomto čísle nič nezvyčajné, no napriek tomu si vedci u analyzovaných hudobníkov všimli zvýšené riziko úmrtia medzi 20. a 30. rokom života. Čo doviedlo hudobníkov k zúfalému činu? Je ich smrť dôkazom, že málokto dokáže spracovať ťarchu slávy a život pod ustavičným tlakom? Na tieto otázky je ťažké nájsť správnu odpoveď. Možno ani neexistuje. Predstavíme vám však desať najslávnejších členov Klubu 27, ktorého členstvo sa dá získať len jediným spôsobom. Vlastnou smrťou.

#1 Jim Morisson

Spevák, básnik, filozof a podivín v jednom balení. Asi väčšina z nás počula o spevákovi skupiny Doors, ktorý si rozhodne nerobil ťažkú hlavu zo spoločenských konvencií. Celý život sa hľadal, a to tak dôkladne, až sa naozaj stratil. Mal dosť slávy, čoraz viac holdoval drogám a alkoholu. Neraz mal za svoje, miestami až obscénne, správanie potýčky s políciou. Svoj život ukončil v Paríži 3. júla 1971. Jeho partnerka Pam ho našla utopeného vo vani. Údajne mu zlyhalo srdce, no v skutočnosti sa predávkoval heroínom. Jeho hudba je však nadčasová. Piesne ako Alabama Song, Rider on the Storm či Light My Fire sa stali notoricky známymi. Stále však oslovujú ďalších a ďalších ľudí. Možno aj preto, že ani v nich sa úplne nevyhýba drogám ani alkoholu…

#2 Jimi Hendrix

Jimi bol hotový unikát. Tento blues rockový hudobník sa právom označuje za virtuóza. Ako väčšina slávnych ani on to nemal v detstve na ružiach ustlané, no dokázal sa vypracovať na uznávaného hudobníka. Prvú gitaru dostal ako 11-ročný a keďže bol ľavák, prevrátil si ju. Túžba hrať na ňu bola silnejšia než nejaké prekážky. Usilovne sa učil a zdokonalil až tak, že v hudobnom svete zanechal nezabudnuteľnú stopu. No napriek narastajúcej sláve bol vnútorne neistý, stále hanblivý chlapec. Útechu hľadal v drogách a alkohole. Jeho život vyhasol 18. septembra 1970, kedy sa údajne zadusil vlastnými zvratkami. Svoje však urobil aj smrtiaci kokteil z práškov na spanie a červeného vína, ktoré mu zalialo pľúca. Čo sa však presne stalo, to vedela asi len jeho priateľka Monika, ktorá zomrela len pár mesiacov po ňom. Ak by ste však stále nevedeli, o kom je reč, tu je malá ukážka.

3# Janis Joplin

Pri pohľade na túto svojskú speváčku by ste jej tipovali oveľa viac než 27 rokov. Jej hlas je však hotový fenomén. Farba, rozsah. Janis doslova strhávala svojich poslucháčov. Vystúpila aj na legendárnom Woodstocku, no jej vystúpenie nedopadlo práve najlepšie. Kým prišla na rad, krátila si čas alkoholom aj drogami. Hovorí sa, že mala naozaj temperamentnú povahu a bola promiskuitná. V osudný večer, 4. októbra 1970, to prehnala s heroínom a na druhý deň ráno ju našli v hoteli Ladnmark v Los Angeles mŕtvu.  Zomrela len niekoľko dní po Hendrixovi. Alkohol a drogy z nej urobili hotovú trosku. Jej kariéra síce trvala len 4 roky, no zanechala za sebou výraznú stopu. Kto by nepoznal jej Cry Baby či Mercedez Benz? 

#4 Kurt Cobain

Kurt Cobain je snáď jedným z najslávnejších členov Klubu 27. Jeho sestra vraj po jeho smrti povedala, že Kurt vždy chcel patriť do tohto klubu a toto prianie sa mu, žiaľ, splnilo. Skupina Nirvana dosiahla celosvetovú slávu v roku 1991, no Kurt to znášal veľmi ťažko. Prosil, aby si ľudia nekupovali ich platne, ani nechodili na koncerty. Keď sa už jeho vnútorne utrpenie stalo neznesiteľným, strčil si do úst hlaveň brokovnice a stlačil spúšť. Dátum jeho smrti vám aj o polnoci povie každý skalný fanúšik Kurta a Nirvany – 5. apríl 1995. Vari neexistuje človek, ktorý by nepoznal Smells Like Teen Spirit aspoň z počutia.

#5 Amy Winehouse

Amy „požiadala o členstvo“ v Klube 27 pomerne nedávno. Zomrela 23. júla 2011 a veru je jej škoda. Diva, ktorá dostala do vienka nielen neskutočný hlas, ale aj zmysel pre rebéliu. Album Back To Black jej síce priniesol 5 ocenení Grammy, no ani to nebolo dôvodom, aby poľavila v šialenom kolotoči alkoholu, drog a zábavy. V posledných rokoch života mala problémy s pľúcami, bojovala aj s bulímiou. Osudnou sa jej však stalo predávkovanie. Pozrite sa na pieseň, v ktorej sa Amy dušuje, že nepôjde na žiadnu odvykačku.

#6 Brian Jones

Možno vám meno tohto hudobníka nebude až také povedomé, ale keď povieme, že bol zakladajúcim členom The Rolling Stones, hneď budete v obraze. Túto skupinu v hudobnom svete určite netreba predstavovať. Brian Jones bol jej gitaristom. Zomrel 3. júla 1969, len mesiac po tom, čo ho vyhodili z kapely. Jeho telo našli na dne bazéna v jeho vile v Južnom Anglicku. Predpokladalo sa, že za jeho smrť mohla nešťastná náhoda, no aj Brian bol rocker telom a dušou, a preto sa nevyhýbal ani drogám, ani alkoholu. Navždy však ostane v hudobnom svete spomienka na muža, ktorý stál pri zrode legendárnej kapely.

#7 Richey Edwards

Teraz si dáme niečo z novodobého súdka. Pamätáte sa na Richey Edwardsa, textára a gitaristu britskej skupiny Manic Street Preachers? Ak nie, tak nič sa nedeje, pretože tento gitarista si v skupine až tak veľmi nezahral. Vraj hru na gitaru len predstieral a pri nahrávaní štúdiových albumov ho zastúpil spevák James Dean Bradfield. Jedného dňa však Richey záhadne zmizol. 1. februára 1955 sa odhlásil z hotelovej izby a odvtedy ho nikto nevidel. Keďže jeho auto našli pri slávnom moste samovrahov, predpokladá sa, že spáchal samovraždu. V čase predpokladanej smrti mal 27 rokov. Oficiálne ho však vyhlásili za mŕtveho až po 14 rokoch od zmiznutia.

#8  Dave Alexander

Máme tu ďalšieho gitaristu, ktorý odišiel do hudobného neba. Tento americký hudobník síce zanechal svoju stopu v punkovej skupine The Stooges, no tá nemala pochopenie pre jeho neustále alkoholické excesy, a preto Dave dostal padáka. No alkohol bol démon, ktorého nevedel premôcť. Zomrel 10. februára 1975 na pľúcny edém, pod ktorý sa podpísal aj alkohol. Toto bolo Alexanderovo posledné vystúpenie, ktorým skončila jeho hudobná kariéra.

#9  Robert Johnson

Robert sa vo viacerých zdrojoch uvádza ako prvý člen Klubu 27. Pokladá sa však za starého otca Rock and Rollu, pretože svojou tvorbou výrazne ovplyvnil viacerých umelcov, medzi ktorých patril Bob Dylan, Led Zeppelin či Eric Clapton. Považuje sa za jedného z najlepších gitaristov, akí tu vôbec boli. Žil síce krátko, ale to, čo zanechal, znamená pre hudobný svet veľa. Zomrel 16. augusta 1938 pravdepodobne na následky otravy.

#10 Pete Ham

Pete Ham bol skladateľ a spevák, ktorý pôsobil v rockovej kapele Badfinger. Pete mal svoju charizmu, do textov piesní vkladal posolstvá. No trpel depresiou a úzkosťou. Z Klubu 27 takmer vyviazol. Naozaj takmer, pretože jeho mŕtve telo objavila jeho snúbenica len 3 dni pred jeho 28. narodeninami, a to 24. apríla 1975, kedy sa obesil v garáži. Zanechal po sebe list na rozlúčku, v ktorom stálo aj toto:

„Nebolo mi dopriate, aby som niekoho mohol milovať a dôverovať mu. Takto je to najlepšie. PS: Polley je bezcitný bastard. Zoberiem ho so sebou.“ Polley bol manažér skupiny, ktorý zmizol, a tak skupina ostala bez peňazí. Dožil sa však vysokého veku.

Pozri aj: Prekliaty klub 27: Hrôzostrašný zoznam známych hudobníkov zosnulých vo veku 27 rokov. Ich tajuplné skutočnosti ostávajú záhadou až dodnes

vintag.es

Uložiť článok

Najnovšie články