Foto: Public Domain

Svetová meteorologická organizácia zverejnila správu hodnotiacu dôsledky klimatickej zmeny za posledné roky.

Bolo to najteplejších 5 rokov. Najrýchlejšie sa dvíhala aj hladina svetového oceánu, najrýchlejšie sa topili ľadovce Arktídy a Grónska, objavovalo sa najviac extrémnych prejavov počasia. Okrem toho sa na rekordnú úroveň dostala aj koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére, čo naďalej cyklí celý proces klimatickej zmeny. Posledných päť rokov bolo jednoducho extrémnych.

Priemerná teplota bola v rokoch 2015-2019 oproti predindustriálnemu obdobiu vyššia o 1,1°C a o 0,2°C vyššia ako predchádzajúce skúmané obdobie medzi rokmi 2011-2015, uvádza správa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). Vyhlásenie o stave klímy je súčasťou súhrnnej správy medzinárodnej spolupráce vedeckých inštitúcií United in Science, ktorá má slúžiť ako podklad na aktuálnom klimatickom summite OSN.

Foto: Unsplash

Dôsledky klimatickej zmeny sa zintenzívňujú a zrýchľujú

Správa WMO ukazuje, že miera rastu oxidu uhličitého v atmosfére bola v rokoch 2015-2019 o 20% vyššia ako v predchádzajúcich piatich rokoch a podľa slov generálneho tajomníka Petteriho Taalasa sa dôsledky a dopady klimatickej zmeny zintenzívňujú a zrýchľujú.

„Stúpanie hladiny morí sa zrýchlilo, znepokojuje nás aj prudké miznutie ľadovej pokrývky v Arktíde a Grónsku, ktoré celý proces v budúcnosti ešte zhorší. Ako sme tento rok videli na Bahamách či v Mozambiku, stúpanie morskej hladiny a intenzívne tropické búrky viedli k humanitárnym a hospodárskym katastrofám,“ hovorí v tlačovej správe Petteri Taalas.

Podľa správy WMO dosiahla miera globálneho priemerného stúpania hladiny svetového oceánu 5 mm ročne, čo je o 1 mm viac ako v období rokov 2007-2016. V období rokov 2015-2018 sa hlboko pod dlhodobým priemerom nachádzalo množstvo letného i zimného arktického ľadu, dramatické miznutie evidujú vedci aj v Grónsku.

Foto: Unsplash

Je to zlé

Svetová meteorologická organizácia pripomína, že aj prírodné katastrofy, extrémne prejavy počasia a či rozsiahle lesné požiare sú dôsledkami klimatickej zmeny a taktiež za posledné roky naberali na intenzite. Najvýraznejším prejavom počasia boli v rokoch 2015-2019 veľké vlny horúčav. Ničivé boli aj sezóny hurikánov a tropických cyklónov v Indickom oceáne. Posledným varovným prstom v skúmanom období boli rozsiahle požiare za severnou polárnou kružnicou počas posledného leta.

Podľa Taalasových slov je veľmi dôležité, aby sme znížili emisie skleníkových plynov, najmä z výroby energie, priemyslu a dopravy. Taalas tiež varuje, že ak chce ľudstvo zastaviť globálne otepľovanie na 2°C oproti predindustriálnej dobe, musí svoje ambície strojnásobiť. Ak chceme dosiahnuť cieľ oteplenia o 1,5°C, musíme násobiť piatimi.

Uložiť článok

Najnovšie články