Hypergiant

Vzniká nová zbraň proti zmenám klímy.

Každý racionálne mysliaci človek vie, že za klimatickými zmenami stojí ľudská činnosť. Ak ich chceme zvrátiť či aspoň zmierniť, musíme okrem nižšej produkcie uhlíka zvoliť aj aktívny prístup k moderným riešeniam. Jedným z takýchto riešení je aj bioreaktor od spoločnosti Hypergiant Industries

Ako informuje portál Fast Company, bioreaktor dokáže nahradiť až 4 000 metrov štvorcových stromov, teda jeden aker, ako uvádza spoločnosť. Zariadenie je navrhnuté umelou inteligenciou, ktorá sa stará aj o jeho chod. Funguje na princípe rias, oxidu uhličitého a svetla. Vďaka tomu dokáže jeden bioreaktor nahradiť až 400 stromov. Výhodou rias je to, že rastú oveľa rýchlejšie ako stromy, dokážu tak oxid uhličitý spracovať efektívnejšie.

Spoločnosť odhaduje, že bioreaktor dokáže za rok prevádzky odstrániť až dve tony uhlíka zo vzduchu. Prvá verzia bioreaktora je vysoká približne dva metre a široká jeden meter. Uzavretý systém sa spája tiež s filtrom vzduchu a viacerými senzormi, ktoré monitorujú pH, teplo, svetlo, rýchlosť rastu rias a množstvo kyslíka. Reaktor je možné využiť v exteriéri aj interiéri.

Hypergiant

Odpadom alebo produktom bioreaktora sú riasy, ktoré majú široké uplatnenie. Je možné ich použiť ako hnojivo, dajú sa spracovať na potraviny či z nich vyrobiť palivo (aj keď priemyselná výroba paliva z rias sa zatiaľ nedarí vymyslieť).

O všetko sa v prípade tohto systému stará výhradne umelá inteligencia, takže s obsluhou bioreaktora sú minimálne starosti. Za zmienku stojí tiež snaha spoločnosti sprístupniť svoju technológiu aj iným spoločnostiam, ktoré môžu bioreaktor vylepšovať a zdokonalovať.

Pokojne sa teda môže stať, že už o pár rokov, keď si budeme zariaďovať byt, tak okrem bežných spotrebičov sa v ňom bude nachádzať aj bioreaktor, ktorý bude čistiť vzduch a na oplátku nám bude poskytovať využiteľnú surovinu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )