AP Photo/Ng Han Guan

Spaľovanie veľkého množstva uhlia ale aj plastov robí z Poľska krajinu s najhorším ovzduším v Európe.

Byť lepší ako Peking či Paríž? Pre mnohé mestá by také označenie bola veľká pocta, no iba dovtedy, kým by sa nezistilo v čom sú vlastne „lepšie“. Poľské mesto Skała s iba takmer 10-tisíc obyvateľmi dokázalo svojim katastrofálnym ovzduším a veľkým množstvom smogu prekonať aj tieto veľkomestá. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Až 33 z 50 najznečistenejších európskych miest sa nachádza u našich severných susedov. Uvádza to vo svojej správe Svetová zdravotnícka organizácia. Poľské mestá pravidelne prekonávajú povolené limity EÚ týkajúce sa kvality ovzdušia. Dôvodom, prečo sú poľské mestá tak znečistené je stále veľká závislosť na uhlí a jeho spaľovaní, ale aj nezáujem vlády či nedostatočná podpora zelených produktov.

Tento mesiac bolo namerané rekordné znečistenie v poľskom meste Skała, ktoré sa nachádza na juhu Poľska. Vedci tam namerali hodnoty až 979 mikrogramov znečisťujúcich látok na kubický meter vzduchu. To je veľká hodnota aj v porovnaní s notoricky znečisteným Pekingom, kde je hodnota na úrovni 737 mikrogramov. Tieto hodnoty sú stále veľmi vysoké a presahujú až 20 násobne limity stanovené Európskou Úniou.

Financial Times
Financial Times

Nielen Skała má v Poľsku problém so smogom. Aj hlavné mesto, Varšava, bojuje so zlým ovzduší. Tento mesiac preto prikročila aj na to, že jeden deň bola pre všetkých verejná doprava úplne zadarmo, v snahe prinútiť Poliakov nepoužívať autá.

„Po celé roky boli naše mestá neustále znečisťované, čo z Poľska robí neutešeného vodcu – červený bod na mape Európy“, hovorí Ewa Lutomska z organizácie Polski Alarm Smogowy, ktorá monitoruje znečisťovanie v krajine a ďalej dodáva: „Situácia sa nemení, pretože nám chýbajú príslušné predpisy, ktoré by obmedzili emisie nebezpečných látok“.

V júni Európska komisia podala sťažnosť na Poľsko na Európskom súdnom dvore za porušenie smerníc EÚ týkajúcich sa čistého vzduchu. Poľsko tak čelí potenciálnej pokute vo výške 4 miliardy zlotých (915 miliónov eur).

Stanovisko komisie je jednoznačné: „Legislatívne a administratívne opatrenia prijaté na obmedzenie znečistenia sú považované za nedostatočné“.

Poľsko má veľký a silný uhoľný priemysel, ktorý zamestnáva až 100 tisíc ľudí a je tak kľúčovou súčasťou energetickej stratégie krajiny. Tým pádom je ale jasné, že Poľsko nemá veľký záujem obmedzovať toto odvetvie. Nasvedčujú tomu aj vládne dotácie na pomoc baníkom a vyhlásenie z pred vyše roka, že vláda bude chrániť uhoľný priemysel.

EPA
EPA

Nie sú to iba autá a priemysel, ktoré sa podpisujú pod zlé ovzdušie. Stovky tisíc domácností spaľujú uhlie, či dokonca plasty vo svojich peciach na tuhé palivo a to najmä v súčasných silných mrazoch.

Poľsko sa tak ocitá v začarovanom kruhu. Všetci si uvedomujú, že ovzdušie je zlé, no nie je možné zo dňa na deň upustiť od uhlia a to najmä vtedy, keď toto odvetvie dáva obživu státisícom ľudí po celej krajine. Krajina tak stojí pred neľahkým rozhodnutím, ktoré bude musieť začať čo najrýchlejšie riešiť.

Pozri aj: Smrtiaca hmla v Londýne zabila až 12-tisíc ľudí. Čo sa vlastne stalo?

interez.sk (Matej Mensatoris), ft.com, dennikn.sk
Uložiť článok

Najnovšie články