Foto: Profimedia / MovieStillsDB

Rozhodol sa rozpovedať svoj trpký príbeh a pomôcť iným ľuďom, ktorí prežívajú to isté.

Herec Matthew Perry bol pre ľudí známy predovšetkým vďaka postave Chandlera Binga, ktorú stvárnil v sitkome Priatelia. Najťažšie životné momenty opísal aj v memoároch s názvom Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing, v ktorých sa venoval aj svojej závislosti na alkohole či liekoch. Rozhodol sa v nich opísať drsné obdobie, ktoré prežil a niečo prezradil aj pre magazín People

Článok pokračuje pod videom ↓

Kým sa rozhodol vyjsť s pravdou von, chcel počkať na obdobie, kedy bude úplne triezvy, aby mohol byť jeho príbeh inšpiráciou a možno pomohol aj niekomu inému, zdôveril sa Matthew Perry.

So závislosťou bojoval aj počas nakrúcania Priateľov

Alkoholu prepadol približne v období, keď získal postavu Chandlera a začal pracovať na nakrúcaní úspešného a dodnes mimoriadne obľúbeného sitkomu.

„Celkom som to zvládal. Ale vo svojich 34 rokoch som bol v problémoch už poriadne zacyklený,“ priznal herec. Mal však aj prestávky od svojej závislosti, napríklad počas nakrúcania 9. série sitkomu. Neskôr si uvedomil, že práve v tomto období, keď bol triezvy, dostal nomináciu na najlepšieho herca.

Foto: MovieStillsDB

Nielen alkohol, ale aj lieky

Zažil však aj obdobia, kedy užíval až 55 Vicodinov denne a vážil 58 kíl. „Nevedel som, ako prestať,“ povedal úprimne herec.

Aj tu sa odzrkadlil vzťah, ktorý mal s ostatnými kolegami a prirovnal ho k tučniakom, ktorí ho v tom najhoršom obklopili a podopierali, aj keď nevedel „chodiť“.

Dávali mu iba 2 % šancu na život

Vo svojich memoároch priniesol smutné odhalenie. Keď mal 49 rokov, takmer prišiel o život. Pre nadmerné užívanie opiátov mu prasklo hrubé črevo, dva týždne bol v kóme a následne dlhých 5 mesiacov strávil v nemocnici. Zdôveril sa aj s tým, že mu lekári po prevoze do nemocnice dávali iba 2 % šancu na život. Smrti vtedy ušiel iba o chlp.

Foto: Profimedia

Rozhodol sa žiť

A práve tieto zdravotné komplikácie, ktoré mu nadmerné užívanie liekov spôsobilo, ho prinútili zmeniť svoj život. Oči mu otvoril terapeut, ktorý ho upozornil na to, že ak sa ešte rozhodne užiť narkotiká, bude musieť žiť do konca života s kolostomickým vakom. Celkovo absolvoval už 14 operácií brucha.

Kým ostatní ľudia, ktorí boli napojení v nemocnici na rovnaký prístroj s ním, zomreli, jemu sa podarilo ako jedinému prežiť. A práve to bral ako znamenie, aby ukázal ostatným, že závislosť sa môže týkať každého. A nezáleží, odkiaľ človek pochádza alebo čomu sa venuje. Svojimi memoármi chcel pomôcť aj ďalším ľuďom, ktorým by mohli „otvoriť oči“.

Uložiť článok

Najnovšie články