Foto: ESO/M. Kornmesser, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Pred časom sme vás informovali o tom, že vedci zachytili signál prichádzajúci priamo z našej galaxie.

článku sme písali, že signál pochádza z magnetaru, ktorý sa nachádza v našej galaxii. Tentoraz sa podarilo potvrdiť, že signál nebol len jednorazovou záležitosťou, ale opakuje sa.

FRB signál z apríla sa zopakoval

Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Nature Astronomy, intenzívny rádiový záblesk (FRB) prichádzajúci z magnetaru nachádzajúceho sa v našej galaxii, sa opakuje. Nové záblesky však nie sú také intenzívne, ako boli tie predchádzajúce, píše portál Science Alert. To znamená, že rádiové záblesky pravdepodobne zapríčiňuje viacero odlišných procesov a magnetar sa môže pre vedcov stať takpovediac laboratóriom. Vďaka nemu budú môcť záblesky a ich pôvod preskúmať o niečo lepšie.

Aj keď sa prvý FRB rádiový signál podarilo vedcom zachytiť v roku 2007, ešte aj dnes predstavujú tieto signály záhadu. Vedci vedeli, že ide o intenzívne signály trvajúce len zlomky sekundy, získať viac informácií je však mimoriadne náročné. Tento objav je o to významnejší, že až do apríla tohto roka sa vedcom podarilo zachytiť len signály prichádzajúce z oblastí mimo našej galaxie vzdialených niekoľko miliónov svetelných rokov. Kvôli vzdialenosti sa neraz podarilo určiť len približnú oblasť pôvodu v inej galaxii, často však nebolo možné ani to. Tento signál ale prichádza priamo z Mliečnej cesty.

Ďalším problémom je, že FRB signál sa neraz bez varovania objaví, potom zmizne a už sa viac nikdy nezopakuje. Avšak signál prichádzajúci z magnetaru vzdialeného 30 000 svetelných rokov sa zopakoval. Aj keď FRB signál zachytený v apríli nebol taký intenzívny, ako tie prichádzajúce z iných galaxií, vedcom bolo jasné, na čo sa pozerajú. Signál preto vedci pomenovali FRB 200428.

Čo výboje zapríčiňuje?

Od zachytenia FRB 200428 vedci čakali, či sa signál nezopakuje opäť. A dočkali sa – 24. mája 2020 vedci v Holandsku zachytili dva záblesky prichádzajúce z rovnakého magnetaru. Oba záblesky trvali len niekoľko milisekúnd a vzdialené od seba boli len 1,4 sekundy. Omnoho slabší FRB signál sa navyše podarilo zachytiť aj 3. mája teleskopmi v Číne, píše Atronomers Telegram.

Ďalšie FRB signály sa podarilo zachytiť 8. októbra tohto roka, pričom išlo o tri výboje opakujúce sa v trojsekundových intervaloch.

Foto: ESO/L. Calçada, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Čo sa týka signálov prichádzajúcich z magnetaru v našej galaxii, v súčasnosti sa vedci snažia zistiť, prečo sa intenzita signálov odlišovala. Aj o magnetaroch sa toho vie pomerne málo. Napríklad, vedci si do dnešného dňa nie sú celkom istí tým, ako vlastne magnetar vzniká. Existuje niekoľko teórií, jedna z nich napríklad tvrdí, že magnetar vznikne kolíziou dvoch neutrónových hviezd, je to však len teória. Vedci uvažujú aj nad možnosťou, že magnetar nie je jediným zdrojom FRB signálov v našej galaxii. Na potvrdenie tejto teórie sú však potrebné ďalšie dáta.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )