Foto: IO-USP (CC-BY-NC-ND)

Geografická oblasť Rio Grande Rise obsahuje veľké ložiská vzácnych zemín.

Veľký staroveký ostrov, ktorý leží na dne Atlantiku, môže obsahovať obrovské zásoby vzácnych zemín a ďalších cenných minerálov. Ide o kontinentálnu plošinu, známu ako Rio Grande Rise, ktorá vznikla asi pred 40 miliónmi rokov a bola v minulosti veľkou pevninou pokrytou vegetáciou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vzácne horniny

Táto oblasť sa nachádza 1 200 kilometrov od pobrežia Brazílie a pokrýva oblasť približne 150-tisíc kilometrov štvorcových morského dna v hĺbke 700 až 2 000 metrov pod hladinou, uvádza IFL Science.

Myšlienka, že tento podmorský hrebeň bol kedysi ostrovom, bola prvýkrát predostretá v roku 2018 a teraz bola potvrdená vďaka analýze vybagrovaných vzoriek.

Štúdia publikovaná v časopise Nature — Scientific Reports odhaľuje, že odobrané vzorky pozostávajú z veľkého množstva minerálov, ktoré sú typické pre sopečné horniny, a to vrátane oxidovaného magnetitu, hematitu, goethitu a kaolinitu.

Celkovo tieto zistenia naznačujú, že Rio Grande Rise bola vystavená prvkom počas eocénu, ktorý trval asi 35 miliónov rokov a bol charakterizovaný tropickými podmienkami.

Foto: Srivastava, P., J. Murton, B., Sant’Anna, L. G. et al.

Mnohé cenné prvky

Náš výskum dokázal, že to bol skutočne ostrov,“ povedal hlavný autor štúdie Luigi Jovane a dodáva, že hlina, v ktorej sa sopečné horniny a minerály nachádzajú, vznikla pred 45 miliónmi rokov, pričom na jej vznik pôsobili práve tropické podmienky.

Už predchádzajúci výskum taktiež odhalil, že ponorený ostrov je bohatý na cenné prvky, ako sú kobalt, lítium a nikel, a tiež ďalšie vzácne prvky, ako je napríklad telúr. Keďže tieto prvky sú významné pri prechode od fosílnych palív, je pochopiteľné, že o oblasť Rio Grande Rise je veľký záujem a špekuluje sa o ťažbe prírodného bohatstva, ktoré sa tu ukrýva.

Rio Grande Rise sa nachádza v medzinárodných vodách, aj keď Brazília požiadala o rozšírenie. Avšak šanca, že dostane povolenie, je malá, keďže dohovor OSN o morskom práve stanovuje, že štát nesmie vlastniť vzdialenejšie územie ako je 200 námorných míľ.

Jovane hovorí, že je potrebná dôkladná analýza, udržateľnosť ťažby a jej vplyv na životné prostredie a je potrebné preskúmať, ako by ťažba ovplyvnila zvieratá, koraly a rastliny a aké to bude mať kumulatívne procesy.

Uložiť článok

Najnovšie články