Ilustračná foto: Unsplash

Pri chudnutí sa netreba tak úplne spoliehať na konkrétny typ diéty. Všetky sú totiž, zdá sa, rovnaké.

Letné mesiace sa blížia a spolu s nimi aj sezóna ľahšieho oblečenia, v ktorom chce každý vyzerať čo najlepšie. No a aby sme sa do plaviek zmestili a boli pre okolie vnímaní ako príťažliví, siahame ihneď po skončení vianočných sviatkov po rôznych osvedčených manuáloch, s ktorými chudnutie pôjde ľahšie. Mnohí odporúčajú nízkosacharidové diéty a veľa ľudí im aj podľahne. Skutočne ale vďaka takejto úprave nášho jedálnička dokážeme schudnúť nadbytočné kilogramy?

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci sa na to pozreli zblízka a svoje výsledky prezentovali v štúdii, informuje web Science Alert. Nízkosacharidová diéta je pre ľudstvo prístupná už odnepamäti. Na popularite nabrala najmä v 70. rokoch minulého storočia, keď vyšla kniha Dr. Atkin’s Diet Revolution. V nej sa okrem iného písalo, že obmedzenie sacharidov je veľmi účinným spôsobom, ako zostať naveky chudý. Pôvodný článok vyšiel vo vedeckom žurnále The Conversation.

Ilustračná foto: Unsplash

Vedci to pomenovali presne, nie každý sa poteší

Ako už je rovnako dlho známe, sacharidy možno nájsť v širokom spektre potravín – od chlebu, cez cereálie a iné obilniny, až po ovocie, zeleninu či mlieko. Nájdu sa ale aj v ultraspracovanom rýchlom občerstvení, koláčoch, zemiakových lupienkoch a nealkoholických nápojoch. Niet preto divu, že aj v súčasnosti možno natrafiť na odborné publikácie, ktoré nízkosacharidové diéty propagujú ako účinné riešenie na schudnutie nadbytočných kilogramov, boj so srdcovo-cievnymi ochoreniami a rovnako tak sú aj účinné pri liečbe cukrovky.

Skutočne sa ale tieto tvrdenia zhodujú aj s najnovším výskumom vedcov?

Priaznivcov takýchto diét zrejme zistenia vedcov veľmi nepotešia. Najnovší výskum totiž preukázal, že ľudia, ktorí sa v diéte zameriavali na príjem potravín s nízkym obsahom sacharidov, schudli len o necelý jeden kilogram viac než tí, ktorí držali iné diéty, ktoré konzumovanie sacharidov obmedzujú menej. Nedá sa teda stopercentne potvrdiť, že by nízkosacharidové diéty mali nejaké významnejšie zdravotné výhody.

Ilustračná foto: Unsplash

Dôležité sú ostatné premenné

Samozrejme, aj takáto diéta môže pomôcť pri iných zdravotných ťažkostiach, o tom niet najmenších pochýb. Pokiaľ ale plánujete pomocou „nízkosacharidky“ schudnúť viac kilogramov, musíte svoju pozornosť zamerať na všetko, čo jete. Dôležité je totiž v tomto prípade sledovať si dostatočný počet prijatých základných vitamínov, minerálov, vlákniny a iných fytonutrientov.

Vedci v novom výskume zamerali svoju pozornosť na dva typy diét, ktoré sa líšili v množstve prijatých sacharidov – diéty s nižším obsahom sacharidov (nízkosacharidové alebo ketogénne diéty) a „vyvážené“ sacharidové diéty.

Ilustračná foto: Unsplash (Merve Shirli Nasir)

Tím výskumníkov zistil, že tí dospelí s nadváhou, ktorí nemali cukrovku 2. typu a ktorí držali diéty s nízkym obsahom sacharidov v časovom rozmedzí od 3 do 8,5 mesiaca, schudli v priemere len o jeden kilogram viac ako tí, ktorí držali diétu s vyváženým obsahom sacharidov. Ako si tiež ale všimli, pri dlhodobejšom držaní jednej alebo druhej diéty, bol priemerný rozdiel v úbytku hmotnosti len tesne pod jeden kilogram.

Rozdiel ani nie 1 kilogram

Zaujímavé je ale pozrieť sa aj na výsledky porovnaní tých dospelých s nadváhou, ktorí mali cukrovku 2. typu. Ako sa ukázalo, títo jednotlivci mali väčší úbytok hmotnosti v počiatočných fázach držania diéty, ak boli zástancami nízkosacharidovej diéty. V porovnaní s tými, ktorí mali vyváženú sacharidovú diétu, schudli v priemere 1,3 kg za približne 3 až 6 mesiacov. V prípade dlhšieho časového obdobia (zhruba 1 až 2 roky) si vedci rozdiely nevšimli žiadne.

Ilustračná foto: Unsplash (Victor Freitas)

Nejde ale len o váhu. Žiadna z diét dokonca nepreukázala lepšie výsledky, čo sa týka zlepšenia krvného tlaku, cholesterolu, hladiny cukru v krvi či riziko upchatých čriev. Obe diéty si v tomto prípade „viedli“ úplne rovnako. Nemožno tak stopercentne potvrdiť, že nízkosacharidová diéta je lepšia a má viac zdravotných benefitov, než akákoľvek iná. Všetky totiž viac-menej fungujú rovnako.

Pokiaľ teda chcete byť zdraví, naštartovať si svoj metabolizmus správne a hlavne chcete schudnúť nadbytočné kilogramy, poraďte sa najskôr so špecialistom, ktorý vám ten správny jedálniček pomôže nastaviť. Rozhodne sa v tomto neoplatí míňať zbytočné peniaze na „overené“ knižky, s ktorými „zaručene schudnete do plaviek“.

Uložiť článok

Najnovšie články