Ilustračná foto: maxpixel.freegreatpicture.com

Liek favipiravir by mohol byť účinným v boji proti chorobe spôsobenej koronavírusom.

Čínski lekári testujú liek vyvinutý japonskou dcérskou spoločnosťou Fujifilm na boj proti novým kmeňom chrípky. Ukazuje sa, že by mohol byť účinný aj proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus. 

Článok pokračuje pod videom ↓

 

Výrazné zlepšenie

Liek v klinických testoch skúšali na 340 pacientoch z Wu-chanu a Šen-čenu a ako informuje portál The Guardian, testovanie prinieslo povzbudivé výsledky.

Má vysokú úroveň bezpečnosti a je jednoznačne účinný pri liečbe,“ povedal Zhang Xinmin, úradník čínskeho ministerstva vedy a techniky.

Pri testoch, keď bol liek podávaný pacientom, tak už po 4 dňoch boli negatívni na koronavírus. To je veľký úspech v porovnaní s mediánovou hodnotou 11 dní, keď sa pacienti vyliečili bez podania lieku.

Vizuál koronavírusu, foto: TASR/AP

Aj röntgen pľúc ukázal zlepšenie stavu u 91 % pacientov v porovnaní s pacientmi, ktorí liek neužívali.

Liek favipiravir, komerčne známy ako Avigan bol vyvinutý už v roku 2014, no zástupcovia spoločnosti Fujifilm Toyama Chemical, ktorá ho vyvinula, sa zatiaľ odmietli k testom vyjadriť.

Akcie vzrástli

Na úspech lieku v čínskych klinických testoch okamžite zareagovala aj burza. Akcie spoločnosti po ohlásení vzrástli takmer o 15 %, keďže investori mu veria a dúfajú, že sa začne používať vo veľkom.

Japonci sú opatrní

Aj Japonci liek podrobili testovaniu. U pacientov s miernymi až stredne závažnými príznakmi síce fungoval, no nebol až tak účinný pri testovaní ľudí so závažným priebehom. Podľa novín Mainichi Shimbun Avigan nefunguje až tak dobre, keď sa vírus znásobí.

Ak by sa mal favipiravir začať používať ako liek proti chorobe COVID-19, musí prejsť schvaľovaním, pretože bol pôvodne určený na liečbu chrípky. K schváleniu by tak mohlo prísť najskôr v máji tohto roku, ak nenastanú žiadne komplikácie.

Najnovšie články