Ilustračná foto: TASR/AP (Jonathan Brady)

Vedcom sa podarilo identifikovať doteraz neznámy druh pračloveka.

Nakresliť presnú líniu toho, odkiaľ pochádzajú naši predkovia a kto naši predkovia vlastne boli, vôbec nie je jednoduchá úloha. Navyše, vedci neustále objavujú nové stopy, ktoré o našich predkoch poskytujú nové informácie. Čo vieme o doteraz neznámom pračloveku?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový objav mení históriu ľudskej evolúcie

Ako informuje portál BBC, izraelským vedcom sa podarilo identifikovať doteraz neznámy druh pračloveka. Spolu s ďalšími našimi predkami chodil po Zemi pred viac ako 100 000 rokmi. Kostrové pozostatky sa podarilo nájsť neďaleko mesta Ramla. Podľa odborníkov ide o posledného preživšieho zo špecifickej antickej skupiny ľudí.

Objaviť sa podarilo časti lebky, ale aj úlomky čeľuste. Presný vek kostrových pozostatkov je náročné odhadnúť, pochádzajú však pravdepodobne z obdobia pred 120- až 140-tisíc rokmi, píše časopis Science. Vedci sa nazdávajú, že práve vďaka tomuto predkovi sa neskôr v Európe vyskytli neandertálci a ich ekvivalent v Ázii. Novú líniu pomenovali odborníci Nesher Ramla Homo typ.

Podľa doktorky Hily May z univerzity v Tel Avive tento objav mení históriu ľudskej evolúcie, najmä evolúcie neandertálcov. Podľa vedcov sa kolískou ich populácie stal práve Izrael. Do Európy migrovali Nesher Ramla Homo až v období medzi dobami ľadovými. Prví členovia populácie Nesher Ramla sa však na Blízkom východe mohli vyskytnúť už pred 400 000 rokmi. Kým niektorí migrovali do Európy, iní sa usídlili v Číne a v Indii.

Odkiaľ sa Nesher Ramla homo naučil vyrábať nástroje?

Tvrdenia vedcov podporuje nápadná podobnosť medzi kostrovými pozostatkami a črtami, ktoré z nich bolo možné vyčítať, nájdenými v Ramle a na rôznych miestach v Európe a v Ázii. Je možné, že na mieste, kde sa kostrové pozostatky našli, naši predkovia kedysi lovili zver, napríklad divý dobytok, kone či jelene. Ako dôkaz slúžia aj tisícky nástrojov a kostí zvierat, ktoré sa v danej oblasti taktiež podarilo objaviť.

Ako informuje portál ScienceMag, analýza doktora Yossiho Zaidnera ukazuje, že nástroje boli vyrobené rovnakým spôsobom, ako ich vyrábal vtedajší moderný človek, ktorý v danej oblasti podľa odborníkov žil. Pre vedcov bolo prekvapením, keď zistili, že pračlovek z tak vzdialenej doby používal podobné moderné nástroje, ktorých používanie sa bežne spája s Homo sapiens.

To je podľa odborníkov znamením toho, že medzi dvoma skupinami dochádzalo k istej interakcii. V tom čase sa totiž ľudia učili nástroje vyrábať len za pomoci ústnej informácie alebo za pomoci toho, čo osobne videli. Zdá sa teda, že ľudská evolúcia je ešte komplikovanejšia, ako si doteraz odborníci mysleli.

Uložiť článok

Najnovšie články