Ilustračná foto: TASR/AP

Testovanie je základom v boji proti koronavírusu.

Pandémii koronavírusu sa nevyhol ani ostrov ohňa a ľadu. Island hlási vyše 1 000 pozitívnych testov na koronavírus zo svojej približne 350-tisícovej populácie. Kým rôzne štáty zvažujú rôzne stratégie boja s nákazou, Island sa rozhodol ísť asi tou najefektívnejšou cestou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

 

Na ostrove sa vykonalo už takmer 16-tisíc testovaní a zaznamenali aj dve úmrtia. Ako však najnovšie informuje portál IFL Science, Island sa rozhodol, že ponúkne bezplatné testovanie pre všetkých občanov, teda aj takých, ktorí nemajú žiadne príznaky. Týmto spôsobom chce zachytiť každého nakazeného a vyhubiť koronavírus na ostrove.

Polovica nemá príznaky

Týmto spôsobom už otestovali približne 4 % svojej populácie, čo sa síce nezdá veľa, no v relatívnom vyjadrení je to obrovské číslo oproti ostatným krajinám. Slovensko je totiž na tom tak, že otestovalo zatiaľ 0,13 % svojich občanov.

Island si takéto niečo môže dovoliť vďaka viacerým faktorom. Rozhodne nejde o chudobný ostrov, takže testovanie ich finančne nemusí veľmi zaťažiť, má pomerne malú populáciu a ľudia sú koncentrovaní v niekoľkých mestách, čo uľahčuje dostupnosť testovania.

Ilustračná foto: TASR – Michal Svítok

Rozsiahle testovanie odhalilo už aj niekoľko zaujímavostí. Napríklad približne polovica ľudí, u ktorých sa potvrdil COVID-19, nemala žiadne príznaky.

Druhá polovica vykazuje iba mierne symptómy podobné prechladnutiu,“ uviedol pre  Buzzfeed News hlavný islandský epidemiológ Thorolfur Guðnason.

Mutácie

Rozsiahle testovanie tiež  umožnilo sledovať ako vírus na Islande mutuje. „Našli sme 40 vírusových mutácií a objavili sme jednu osobu, ktorá mala v sebe zmes vírusov,“ vysvetľuje pre Information riaditeľ deCode Genetics Kári Stefánsson.

Aj keď tento počet mutácií môže oprávnene vyvolávať obavu, nie je dôvod kvôli tomu na paniku. Mutácie sú podľa epidemiológa Nathana Grubaugha zo Školy verejného zdravia na univerzite v Yale prirodzenou súčasťou životného cyklu vírusov. Dôležité je, že podľa predbežných údajov má SARS-CoV-2 relatívne stabilný genóm.

Vizuál koronavírusu, foto: TASR/AP

Island ako experiment

Bude určite zaujímavé sledovať, ako si Island poradí s koronavírusom a v ideálnom prípade by mohol byť celkom dobrým kandidátom na to, aby sa mu ho podarilo úplne zlikvidovať.

Cesta masívneho testovania je správna a odporúčaná aj Svetovou zdravotníckou organizáciou. Dôležité je testovanie aj takých ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky.

„Nemôžeme bojovať a zastaviť pandémiu, ak nevieme, kto je nakazený. Máme jednoduchý odkaz pre všetky krajiny: Testovať, testovať, testovať,“ uviedol ešte 16. marca generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Uložiť článok

Najnovšie články