Foto: pexels.com/ Soo Ann Woon

Krajina je popredným svetovým producentom palmového oleja a plánuje ním aj ostať.

Zatiaľ čo niektoré krajiny zakazujú vo svojich obchodoch predaj výrobkov obsahujúcich palmový olej, iné sa snažia presadzovať myšlienku, že výrobky, ktoré ho obsahujú, nie sú pre zdravie človeka nepriaznivé. No my dobre vieme, že v hre nie je tak veľmi zdravie človeka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Indonézia je jeden z najväčších svetových producentov palmového oleja a tento produkt pre nich predstavuje najväčšiu vývoznú komoditu. Indonézska vláda zakázala všetky potraviny (alebo výrobky) označené ako „bez palmového oleja“ zo všetkých supermarketov v snahe chrániť svoju hlavnú komoditu. Informuje o tom neziskový portál Mongabay.

Foto: Hayden [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Indonézska Agentúra pre reguláciu potravín tvrdí, že označenie „bez palmového oleja“ znamená, že produkt je zdravšia alternatíva, o ktorej sa domnievajú, že je nepravdivá. Ako uviedla šéfka Agentúry pre kontrolu liečiv a potravín (BPOM), Penny K. Lukito, tento pojem predstavuje zavádzajúce označovanie, ktoré agentúra zakazuje.

Tieto výrobky sa predávajú u maloobchodníkov vo vyššej kategórii, z čoho môže vyplývať, že ide o zdravé jedlo. Musíme proti tomu bojovať a vzdelávať verejnosť, že len preto, že produkt obsahuje palmový olej, neznamená, že ide o nezdravé jedlo. Tento výrobok môže obsahovať transmastné oleje z iných rastlinných olejov. Musíme teda povedať verejnosti, aby nespájala palmový olej s nepriaznivým zdravotným aspektom,“ hovorí šéfka Agentúry pre kontrolu liečiv a potravín (BPOM) Penny K. Lukito.

Spoločnosť BPOM vo svojom stanovisku uviedla, že nebude schvaľovať distribúciu produktov s etiketami „palmového oleja“ a uvádza, že palmový olej je „bezpečný“ a etikety znižujú konkurencieschopnosť palmového oleja.

Palmový olej a životné prostredie

Palmový olej sa v poslednom čase skloňuje veľmi často, predovšetkým po tom, čo sa na celom svete objavili obavy o životné prostredie a práva zvierat, ktoré kvôli pestovaniu monokultúry olejových paliem prichádzajú o svoj domov.

Hoci sa môže zdať, že olejové palmy sú vzdialené tisícky kilometrov od našich hraníc, výťažok z nich získaný — palmový olej — nájdeme v nespočítateľnom množstve produktov, ktoré sú v každom obchode na Slovensku, či v obchodoch naprieč celým svetom.

Foto: ADPartners [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons
Indonézska vláda sa snaží upozorniť na to, že palmový olej by sme nemali spájať v súvislosti s negatívnymi účinkami na zdravie človeka, no o tom, že jeho produkcia je nepriaznivá na životné prostredie, už neuvádza. Podľa agentúry Reuters Európska komisia odporučila krajinám EÚ, aby po zistení, že pestovanie olejových paliem spôsobuje odlesňovanie, postupne vyradili palmový olej ako palivo.

Ak Indonézska Agentúra pre kontrolu liečiv a potravín tvrdí, že označenie „bez palmového oleja“ znamená, že výrobok môže byť zdravší a poskytnutá informácia je „zavádzajúca“, vnímame to ako zlú interpretáciu tohto označenia. Takéto označenie pre nás predstavuje, že daný výrobok vznikol za podmienok, ktoré spôsobujú nepriaznivý vplyv na životné prostredie.

Ak vidíme tyčinku obsahujúci palmový olej, vidíme obrovské plochy masívneho odlesňovania pralesov vyvíjajúcich sa tisícky rokov. Vidíme ako sa stráca domov ohrozených druhov živočíchov, ktoré nemajú kam ujsť. Vidíme krátkodobý zisk na úkor bezmocnej prírody, ktorý nechceme podporovať.

Preto vítame a podporujeme označenie „bez palmového oleja“, ktorý znamená oveľa viac, ako tri slová.

Uložiť článok

Najnovšie články