Foto: Anders Hellberg

17-ročná aktivistka vyzýva, aby viac priestoru pri riešení dôležitých otázok ohľadom klimatickej krízy dostali tí, ktorí sa na svet pozerajú inak.

Švédsku environmentálnu aktivistku Gretu Thunberg predstavovať netreba. Stala sa totiž symbolom boja s klimatickou krízou, s ktorou naša planéta zatiaľ boj prehráva. Verí však, že správnymi opatreniami ju dokážeme aspoň čiastočne zvrátiť. Potrební na to sú však najmä ľudia, ako je ona, tvrdí 17-ročná Greta.

Svoj hendikep neberie ako prekážku, práve naopak. Greta Thunberg patrí medzi najznámejších ľudí s Aspergerovým syndrómom na svete a za to, že je iná, sa nehanbí. Myslí si, že práve ľudia ako ona by totiž dokázali vyriešiť klimatickú krízu. Tvrdí to v novom dokumentárnom filme s názvom I Am Greta, ktorý sa už tento týždeň dostane na streamovaciu platformu Hulu.

Vďaka tomu, že má Aspergera, si Greta myslí, že dokázala to, čo nikto iný pred ňou – prinútila ľudí konať – a to aj vďaka tomu, že prakticky nepozná žiadne sociálne bariéry, ktoré by jej v tom mohli brániť, píše web Unilad.

Svet potrebuje iný pohľad na problémy

To, že je iná, jej podľa jej slov pomohlo nebáť sa vystúpiť a začať rozprávať o dôležitosti ochrany ekosystému. „Aby sme sa z klimatickej krízy dostali, potrebujeme odlišné zmýšľanie ako to, ktoré nás do nej dostalo,“ hovorí 17-ročná aktivistka.

„Ľudia ako ja – ktorí majú Apsergerov syndróm alebo inú formu autizmu, ktorí sa nedržia sociálnych kódexov – nie sme zaseknutí v tejto sociálnej hre vyhýbania sa dôležitým problémom,“ vysvetlila Greta pre denník The Guardian. Podľa nej tak práve ľudia s odlišným pohľadom na svet, ktorí nepotrebujú hrať akékoľvek roly, dokážu planéte pomôcť. Práve oni sa totiž najlepšie dokážu koncentrovať na dôležité problémy, ktoré iní prehliadajú, pretože ich riešia priveľa.

Greta Thunberg na klimatickom summite v New Yorku, foto: TASR/AP

Viac o jej živote prezadí dokumentárny film

Greta sa za dva roky dokázala vďaka svojmu pohľadu na svet a problémy, ktoré ho sužujú najmä v súvislosti s klimatickou krízou, vyprofilovať na jednu z vedúcich osobností boja za záchranu planéty. Nový dokumentárny film s názvom I Am Greta, ktorý exkluzívne prinesie streamovacia služba Hulu16. októbra, porozpráva o živote v súčasnosti najznámejšej aktivistky a bojovníčky za záchranu planéty z rôznych uhlov pohľadu. Dozvieme sa, ako vyzerá jej bežný deň, ale aj veľa o tom, ako premýšľa a čo všetko stálo za vznikom najväčšieho klimatického hnutia súčasných dní.

1
Uložiť článok
Komentovať