Foto: Anders Hellberg

Kniha o živote Grety Thunberg z pohľadu jej mamy konečne aj v slovenskom preklade.

Inšpiruje a núti rozmýšľať, okrem toho však aj polarizuje spoločnosť. Hovorí totiž o tom, čo sa pomerne veľkej časti spoločnosti nepáči. Upozorňuje a posilňuje slová vedcov, ktorí naznačujú, že naša planéta sa zmení. Dramaticky. A páčiť sa nám to nebude. Rovnako dramatické sú však aj začiatky príbehu mladej švédskej klimatickej aktivistky Grety Thunberg. Rovnako ako iných, aj ju poháňal strach. Strach z neistej budúcnosti, ktorú si svojím konaním práve teraz budujeme. 

V súčasnosti je hlasom miliónov ľudí zo všetkých kútov sveta, ako aj tisícov vedcov, ktorých roky, ba desaťročia, nikto nepočúval. Tomu všetkému však predchádzal trpký ľudský príbeh rodiny s dieťaťom, ktoré „postupne mizlo v určitej forme temnoty“. Práve tak opisuje nástup príznakov Aspergerovho syndrómu u svojej dcéry matka Grety Thunberg, Malena Ernman.

Príbeh neobyčajnej rodiny z horiaceho domu, plný lásky, odvahy a odhodlania, otvorený pre všetkých, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty a neboja sa začať od seba, Ernman detailne vykresľuje vo svojej najnovšej knihe s názvom Scény zo srdca, ktorú na slovenský trh prináša malé banskobystrické vydavateľstvo Literárna bašta.

Foto: Malin Hoelstad

Prestala jesť aj rozprávať

Malena Ernman vo svojej novej knihe opisuje neobyčajný príbeh transformácie tichého dievčaťa na aktuálne najsilnejší hlas vo svete volajúci po riešeniach a diskutovaní o klimatickej zmene. Okrem toho má byť kniha aj príbehom rodiny, ktorá sa musela vysporiadať s diagnózou autistického spektra. Greta Thunberg totiž ako 8-ročná prestala jesť, prestala rozprávať a žiadne volanie o pomoc nepomáhalo. Postupne sa potom ukázalo, že hlavným dôvodom jej nepokoja môže byť práve rastúce riziko klimatickej katastrofy.

Problémy sa u Grety objavili v roku 2011. Práve vtedy sa začala zaujímať o stav, do ktorého ľudstvo dostalo našu planétu. Stať sa tak podľa britského denníka malo potom, ako v škole videla film o znečisťovaní svetového oceánu a známom „ostrove plastov“ v Tichom oceáne. V nasledujúcich mesiacoch mala Greta zažívať depresívne nálady spojené s nechutenstvom. V priebehu niekoľkých týždňov schudla 10 kg. Lekári jej následne diagnostikovali Aspergerov syndróm, opisuje minulosť klimatickej aktivistky britský The Guardian.

Foto: Anders Hellberg

S protestami najskôr nesúhlasili

Scény zo srdca, ktoré zaznamenala Gretina matka, slávna švédska operná speváčka Malena Ernman, sú inšpiratívnym svedectvom o tom, ako jej rodina začala zápasiť nielen s osobnými, ale aj globálnymi problémami. Prevádzajú nás celou kľukatou cestou od prijatia diagnóz svojich dvoch dcér, až po Gretino rozhodnutie začať svoj školský štrajk za klímu, ktorý vyvolal obrovský ohlas po celom svete. S protestami, s ktorými Greta začala ako 15-ročná, pôvodne rodina nesúhlasila. Až neskôr pochopili, aké dôležité je pre ich dcéru aktívne bojovať za svoju budúcnosť. O to väčšie zadosťučinenie prišlo potom, čo všetko protesty pred švédskym parlamentom dokázali s celosvetovým povedomím o hrozbách klimatickej zmeny.

Foto: Literárna bašta

“Príbehy o tom, ako dieťa povie cisárovi, že je nahý, alebo najmladší, všetkými zaznávaný syn – hlúpy Jano či Popolvár – zachráni kráľovstvo a získa princeznú, poznáme asi všetci. Kto ale boli rodičia zaznávaných hrdinov nášho detstva a ako pripravovali svoje deti na život, o tom rozprávky mlčia,“ napísal o knihe Scény zo srdca analytik Juraj Mesík. Kniha Maleny Ernman vyšla v preklade Adriany Kollárovej, zakúpiť si ju môžete online alebo vo všetkých dobrých kníhkupectvách.

V spolupráci s vydavateľstvom Literárna bašta.
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )