Ilustračná foto: Unsplash

Gigant Google vďaka svojmu novému nástroju pomôže ochladiť mestá.

Naša planéta sa aj kvôli rozrastajúcim sa mestám neustále mení. Čo je však na tom najsmutnejšie, je fakt, že k horšiemu. Príroda musí ustupovať urbanizácii a tam, kde boli kedysi lesy, sa dnes nachádzajú zastavené plochy plné asfaltu. To však teraz pomôže zmeniť nový nástroj od Google, ktorému neustály ústup zelene pred budovami, asfaltovými parkoviskami a cestami nie je ľahostajný.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tree Canopy Lab (TCL) je novým nástrojom od spoločnosti Google, ktorý rozrastajúcim sa mestám poradí, kde by mali pridať na zeleni. Nový nástroj využíva satelitné snímky, online mapy a umelú inteligenciu, vďaka čomu dokáže architektom i mestám po celom svete vypočítať, v ktorých častiach metropol chýba zeleň. O novinke píše web Unilad.

Vysadené stromy pomôžu znižovať teplotu v mestách

Keďže teplota v metropolách neustále kvôli ničeniu zelených plôch stúpa, je dôležité brať ohľad na to, ako ju znižovať. A práve tu môže pomôcť vysádzanie stromov a s tým, kam by ich mestá mali vysadiť najviac, pomôže aj nástroj od Google.

Keďže mapa v nástroji TCL počíta aj zaľudnenosť jednotlivých častí sveta, je tak jednoduchšie predpovedať, ktoré mestské časti a obyvatelia v nej sú náchylnejší čeliť počas letných mesiacov extrémnemu teplu.

Foto: Google/Tree Canopy Lab

Je bežné, že práve veľké mestá a ich centrá trpia extrémnymi horúčavami najviac, oproti napríklad okolitým obciam, kde je zelene viac. Je preto dôležité pri rozširovaní mestských plôch myslieť aj na to, ako môžu práve stromy a mestská zeleň pomôcť vysoké teploty stiahnuť nadol.

Zatiaľ v testovacej fáze

Nový nástroj Google vyvinul a aktuálne testuje v Los Angeles. Na základe dát sa podarilo zistiť, že viac ako polovica obyvateľov tohto mesta žije v častiach, kde je menej ako 10 % zelene. LA pritom každoročne trápia aj rozsiahle požiare. Čo je ešte horšie, až 44 % obyvateľstva LA žije na miestach, kde sú riziká extrémnych horúčav, čo môže mať badateľný vplyv aj na ich zdravie.

Ak sa výsledky nového nástroja ukážu ako relevantné, mestá po celom svete ich budú môcť využívať. Je však smutné, že developeri, ktorí neustále do prírody zasahujú, nedokážu budovať projekty, ktoré s výraznou mierou zelene počítajú aj potom, čo sa obrovské parkovacie plochy a budovy v mestách stavajú.

Uložiť článok

Najnovšie články