Foto: Anders Hellberg

Ľudí ako Greta Thunberg môže byť na svete viac a aj oni dokážu pohnúť zmýšľaním nás ostatných.

Mladá švédska aktivistka Greta Thunberg dokázala v priebehu pár rokov to, čo mnohí mladí nie – rozpútala diskusiu o potrebách záchrany sveta. Ľudí, ako je ona, však po svete istotne chodí viac, len o sebe ešte nedali vedieť. Teraz však nastala ta správna príležitosť ukázať sa.

Iniciatíva, ktorá hľadá mladých mysliteľov

Mnohí zrejme toto tvrdenie zavrhnú, no práve ľudia ako je Greta Thunberg ukázali, že ich činy môžu mať na svet veľmi pozitívny vplyv. Je však veľká škoda, že takýchto mladých ambicióznych ľudí poznáme len veľmi málo. V skutočnosti pritom na tomto svete žijú stovky (ak nie aj viac) šikovných ľudí, ktorí dokážu ľudí presvedčiť o tom, že naša planéta potrebuje pomoc. Aj preto vznikla iniciatíva s názvom Rise (v preklade „Povstaň“), ktorá hľadá talentovaných ľudí z celého sveta odhodlaných pomáhať druhým a upozorňovať na dôležité problémy, informuje web Unilad.

Foto: Archív TASR/AP

Inšpiráciou pre založenie iniciatívy bol predovšetkým pozitívny vplyv mladých aktivistov ako je nielen Greta Thunberg, ale aj Malala Yousafzai či šachový majster Tani Adewumi. Rise vznikne pod patronátom Oxfordskej univerzity.

Cieľom je združiť šikovných ľudí, ktorí chcú pre svet spraviť viac ako len komentovať dianie prostredníctvom internetu. To si uvedomujú aj svetové líderské špičky, a preto sa na univerzite v Oxforde rozhodli ponúknuť vybraným záujemcom niečo, čo im doposiaľ chýbalo. Iniciatíva Rise zoskupí tých najšikovnejších mladých ľudí, ktorí chcú zmeniť svet a poskytne im určité zázemie.

Na snímke aktivistka Malála Júsufzajová. Foto: TASR/AP (Markus Schreiber)

Štipendium, ktoré nezávisí od školského prospechu

Vďaka podpore fondov The Rhodes Trust a Schmidt Futures dostanú mladí myslitelia celoživotnú osobnú podporu. Tú zahŕňajú štipendiá, možnosti odborného vedenia a prístupu k rozvíjaniu ich kreatívnych nápadov ako zmeniť svet na lepšie miesto.

Podľa Erica Schmidta, filantropa a zakladateľa spoločnosti Schmidt Futures, práve v tejto neistej dobe svet potrebuje mladých mysliteľov, ktorí premýšľajú inak ako dospeláci a dokážu svojimi nápadmi tento svet posunúť vpred. Keďže ich môžu byť stovky, chcú im dať priestor a podporiť ich, aby ich talent nevyšiel nazmar.

Ponuka je určená pre kohokoľvek vo veku od 15 do 17 rokov, nech žije kdekoľvek, stačí sa prihlásiť prostredníctvom online formulára. Prihlasovanie je možné do 29. januára 2021. Netreba sa báť – výber vhodných kandidátov nebude záležať od prospechu v škole, ale od toho, či uchádzači budú schopní preukázať svoju vytrvalosť, empatiu a integritu.

0
Uložiť článok
Komentovať