Foto: Profimedia

Záplavy v provincii Che-nan si už vyžiadali najmenej 33 obetí

Rozsiahle záplavy v čínskej provincii Che-nan a jej metropole Čeng-čou si vyžiadali už najmenej 33 obetí. Nezvestných je stále najmenej osem ľudí. S odvolaním sa na čínske úrady o tom vo štvrtok informovala agentúra DPA.

Aktualizácia 27.7. o 11:25: Pôvodnú titulnú fotografiu a tiež fotografiu v galérii sme nahradili inou, keďže podľa jej dodávateľa – AFP išlo pravdepodobne o podvrh. Za situáciu sa ospravedlňujeme. 

376-tisíc evakuovaných

Od minulého piatku, keď v regióne začalo silno a vytrvalo pršať, úrady evakuovali v provincii Che-nan najmenej 376-tisíc obyvateľov. V meste Čeng-čou prudké dažde zmenili ulice na rýchlo sa valiace rieky a spôsobili zaplavenie staníc metra, domov či škôl. Zahynulo tam najmenej 25 osôb.

Foto: Profimedia

Videá zverejnené na internete zachytávajú celé štvrte zatopené vodou, ktorá ľuďom siaha po pás, a vozidlá unášané kalnou, bahnitou vodou. Ako uvádza agentúra Reuters, čínska vláda preto vo štvrtok nariadila miestnym úradom v Čeng-čou, aby bezodkladne zlepšili kontroly protipovodňových opatrení.

Podľa agentúry Reuters provinčné úrady vydali výstrahu najvyššieho stupňa pred búrkami pre štyri mestá v provincii Che-nan – Sin-siang, An-jang, Che-pi a Ťia-cuo.

Za tri dni toľko vody ako za rok

Úhrn zrážok v tomto regióne bol za posledné tri dni podľa čínskych úradov najvyšší od začiatku robenia záznamov pred 60 rokmi. V Čeng-čou spadlo toľko zrážok, ako bežne za celý rok.

Záplavy, ktoré ničia cesty, domy i úrodu, sú v Číne počas letných mesiacov bežné. Ničivý vplyv týchto javov sa však za ostatné desaťročia zintenzívnil aj v dôsledku výstavby nových priehrad, ktoré odrezali rieky od neďalekých jazier a narušili prirodzené nivy, kam kedysi odtekali povodňové vody.

Čoraz častejšie a extrémnejšie atmosférické javy sú však aj preukázateľným následkom klimatickej zmeny, zhodujú sa vedci.

 

0
Uložiť článok
Komentovať