Foto: Unsplash

Facebook financuje futuristickú štúdiu.

Gigant medzi sociálnymi sieťami financuje program vyvíjajúci zriadenie, ktoré dokáže pomocou elektród premeniť mozgovú aktivitu na reč bez toho, aby musel jedinec vysloviť či mimicky naznačiť jediné slovo. Štúdia, na ktorú na Slovensku upozorňuje portál SME, bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature Communications.

Projektom sa chváli aj samotný Facebook vo svojej technologickej rubrike. Vedci previedli prvé testy na pacientoch, ktorí trpia epilepsiou. Stalo sa tak tesne pred zákrokom a cieľom bolo prísť na to, čo vyvolá ich záchvat. Cieľom je vytvoriť systém, ktorý spracuje až 100 slov za minútu, no pri svojej činnosti nebude invazívny. Inými slovami sa nás zrejme Facebook snaží ubezpečiť, že ich projekt nie je tak zlovestný ako sa zdá.

Vedcom sa darí

Štúdiu prevádzali vedci z University of California v San Franciscu, ktorí vytvorili algoritmus úspešný až v 75% otázok. Experiment spočíval vo veľmi jednoduchom procese. Vedci sa pacientov pýtali na zoznam otázok, ktorý mal vopred určené odpovede s viacerými možnosťami. Algoritmus úspešne identifikoval zmieňovaných 75% otázok, pričom bilancia úspešnosti pri odpovediach bola 61%.

Unsplash

Portál SME ďalej upozorňuje na slová profesora Eddieho Changa, ktorý hovorí, že tento prístup je inovatívny v tom, že identifikuje obe strany konverzácie. V minulosti už totiž existovali podobné experimenty, no tie sa zameriavali len na dekódovanie reči. Výsledkom snahy vedcov a štedrého financovania Facebookom môže byť naozaj efektívny spôsob, ako pomôcť pacientom s trvalou absenciou reči opäť komunikovať. Úspech, ktorý vedci dosiahli dokazuje, že dekódovanie reči sa dá stále zlepšiť.

Stále je priestor na konkurenciu

O povolenie na podobné pokusy žiada aj Elon Musk, do ktorého rodiny futuristických firiem spadá aj Neuralink. Jej cieľom je takisto vyvinúť zariadenie, ktoré bude schopné čítať myslienky. Pokiaľ budú tieto pokusy skutočne úspešné, komunikácia s ochrnutými pacientmi už nebude pozostávať len z dešifrovania drobnej mimiky, ale bude možné viesť súvislý rozhovor. Technológia by totiž mala byť schopná identifikovať až 100 slov za minútu. Chybovosť by mala vo výslednej fáze predstavovať iba 17%.

tech.sme.sk, tech.fb.com
Uložiť článok

Najnovšie články