Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa

Aj napriek tomu, že sa človek dostal na Zemi už takmer všade, stále ostáva veľa miest, na ktoré ešte ľudská noha nevkročila. Tieto územia ...

Aj napriek tomu, že sa človek dostal na Zemi už takmer všade, stále ostáva veľa miest, na ktoré ešte ľudská noha nevkročila. Tieto územia  sú často veľmi odľahlé a neprístupné, nachádzajú sa v náročných terénoch a často aj v nehostinnom klimatickom podnebí. Jednou z takýchto odľahlých a extrémne neprístupných lokalít sú aj stolové hory nachádzajúce sa v horách na hraniciach povodia Amazonky vo Venezuele. Najnovšia expedícia sa teraz dostala do týchto stolových hôr a to, čo tam našli, im vyrazilo dych.

Článok pokračuje pod videom ↓

Venezuelské stolové hory, nazývané tiež tepui, sú veľmi ťažko prístupné. Okrem toho, že sa nachádzajú v odľahlých končinách, dostať sa na ne je poriadne náročné. Niektoré sú vysoké až 3000 metrov a je to prakticky kolmý útes, po ktorom vyliezť je nemožné. To ale znamená, že ekosystém stolovej hory je po tisícročia v izolácii od okolia, a tak jeho vývoj môže byť zásadne odlišný a tým pádom pre vedcov aj veľmi zaujímavý.

wherecoolthingshappen.com
wherecoolthingshappen.com

Speleológ Francesco Sauro z Bolonskej univerzity je vedúcim expedície, ktorá absolvovala 40-dennú študijnú cestu s cieľom preskúmať tunely a jaskynné systémy niektorých stolových hôr vo Venezuele.

Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa
Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa

Úplné výsledky budú spracované až na jeseň tohto roka, no Sauro opisuje jaskyne ako „z úplne iného sveta“ alebo ako „ostrovy stratené v čase“.

Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa
Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa

Tieto ekosystémy, aj keď sú blízko seba, sa vzhľadom na neprístupnosť vyvíjali izolovane, preto je výskum tak veľmi pozoruhodný, a ani skúsení odborníci nedokážu odhadnúť, čo sa dá v takom prostredí nájsť. Vedci dúfajú,

že v odobratých vzorkách nájdu unikátne druhy organizmov, ktoré ešte neboli nikým popísané. Jaskyne sú plné podivne tvarovaných kvapľov, na ktorých žijú kolónie mikroorganizmov, z ktorých tím odoberal vzorky.

Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa
Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa

Vedci chcú pochopiť ako sa vyvíjal život v týchto tajomných a veľmi izolovaných prostrediach, preto budú v expedíciách pokračovať. A podľa predbežných štúdií, ktoré majú k dispozícii, sa ukazuje, že vedeckému tímu sa podarilo nájsť nezaradené typy baktérií, čo ich veľmi motivuje v ďalšom pátraní.

Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa
Alessio Romeo/La Venta/Theraphosa

Je fascinujúce, že napriek moderným technológiám, satelitným a rôznym iným monitorovacím systémom existujú na svete ešte stále takéto miesta, o ktorých prakticky nič nevieme. Takéto druhy expedícií majú veľký význam v tom, že vďaka ním dokážeme opäť o trochu lepšie pochopiť zákonitosti prírody a mechanizmy evolúcie. A aj keď miest, kde ľudská noha ešte nevkročila stále ubúda, potrvá ešte dlhé roky, kým človek podrobne zmapuje úplne všetky oblasti na našej planéte.

Uložiť článok

Najnovšie články