Foto: MaxPixel

To, že vody nielen oceánov a morí, ale aj riek či potokov sú znečistené, nie je žiaľ žiadna novinka.

Nie je nič prekvapivé, že svetové vody sú znečistené najrôznejšími látkami. Ako ste si aj na našom portáli mohli prečítať, nachádzajú sa v nich mikroplasty, ktoré potom následne prenikajú aj do tiel vodných živočíchov. No mikroplasty nie sú ani zďaleka jediný problém, ktorý ohrozuje vodné živočíchy. Problémom sú aj drogy. 

Kokaín, Xanax, Válium, Tramadol, Ketamín. Nová štúdia vedcov z Veľkej Británie uvádza, že v telách kreviet našli významné množstvá týchto a ešte ďalších látok. Výskum vykonávali v povrchových sladkovodných tokoch a krevetách, ktoré v nich žijú a to po celom Suffolku na východe Anglicka. Zaujímavé je, že vedci očakávali, že tieto vody, ktoré sa nachádzajú vo vidieckych oblastiach, nebudú tak zasiahnuté týmito látkami, ako keby robili výskum napríklad v okolí Londýna.

Štúdia uverejnená v Environment International prináša nepríjemné zistenia. Z 15 rôznych lokalít objavili vedci v telách kreviet až 67 kontaminantov. Najčastejším bol práve kokaín, ktorý našli v každej jednej krevete zo všetkých lokalít.

Ako sa drogy dostávajú do vôd:

  • Ľudia, ktorí užívajú drogy tieto časom formou moču vylúčia
  • Tie sa dostávajú do vôd
  • Čistiarne odpadových vôd nedokážu zlikvidovať tieto drogy, a tak sa ďalej kolujú v prírode
  • Problémom sú najmä chemické drogy, ktoré sa obtiažne prirodzene degradujú

Okrem drog našli v ich telách aj pesticídy, ktoré sú už dlhodobo zakázané EÚ, a tak ich pôvod je nateraz nejasný. Najzarážajúcejšie bolo ale veľké rozšírenie kokaínu a iných nelegálnych látok a to vo významných množstvách. Doktor Leon Barron z King’s College uviedol vo svojom vyhlásení: „Očakávali sme že tieto látky uvidíme v mestských oblastiach ako je Londýn, ale nie v menších a vo vidieckych povodiach„.

Foto: pxhere

Vedci chcú teraz výskum posunúť ďalej a zistiť, či sa problém dotýka iba oblasti Suffolku, alebo je rozšírený po celej Británii. Otázny je tiež účinok drog na samotný organizmus živočíchov. Je síce nepravdepodobné, že by zvieratá pociťovali účinky týchto látok, avšak môžu negatívne ovplyvniť napríklad ich vývoj či reprodukciu.

Napríklad štúdia z minulého roku ukázala, že európske úhory, ktoré sú vystavené nízkym hladinám kokaínu, majú nezvratné fyziologické poškodenia. Problém pri úhoroch je ešte o to väčší, že sú považované za kriticky ohrozené. Môže sa tak stať, že v dôsledku toho, že ľudia užívajú drogy, takto postupne vyhubia populáciu európskeho úhora.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články