foto: Unsplash

Aj keď sa to možno nezdá, ľudstvo užíva drogy už od svojich počiatkov. Jednou z prvých drog bol alkohol, ktorý objavili naši dávni predkovia, keď skonzumovali väčšie množstvo už nahnitého ovocia.

Odvtedy sa však objavili stovky, ba až tisícky rastlín a neskôr aj chemických zlúčením, ktoré pri určitej dávke dokážu zmeniť alebo ovplyvniť ľudské vnímanie. Mnohé z týchto látok však aj po doznení účinku v ľudskom organizme stále pretrvávajú a trvá určitý čas, kým sa z tela úplne vyplavia. Viete, ktorá droga ostane v tele najdlhšie, a ktorú nezachytia ani najlepšie testery drog, a to ani po pár dňoch? Pozrel sa na to portál IFLscience.

Ako sa drogy dostanú do ľudského tela

„Vstupných brán“ drog do organizmu môže byť viacero. Môže to byť fajčením, zjedením či prehltnutím drogy, alebo tiež aplikáciou látky priamo do krvného obehu pomocou injekčnej striekačky. Až keď sa tieto látky dostanú do krvi, začne ich účinok, čo v prípade konzumácie trvá niekoľko desiatok minút až hodinu, v prípade fajčenia sú to sekundy až minúty a v prípade vpichnutia drogy nastáva účinok v podstate okamžite.

Tieto látky začne organizmus takmer ihneď odbúravať. V závislosti od toho, aké vlastne konzument drogy užil, sa vylučujú tieto drogy najmä močom, ale môže to byť tiež potom, alebo napríklad aj stolicou. Odbúravací proces mnohých drog prebieha v pečeni, kde na ich rozklad slúži enzým P450, ktorý spôsobuje oxidáciu drog a tiež rôznych iných látok. Avšak nie všetky časti drog dokáže tento enzým eliminovať. Niektoré premeny – metabolity drog, sa z tela vylučujú len postupne.

Niektoré drogy sú vylučované rýchlejšie ako ostatné

Vzhľadom k rozmanitosti drog, k veľkosti dávky, pravidelnosti užívania a v neposlednom rade aj metabolizmu človeka, sa nedá s jednoznačnosťou tvrdiť, ako rýchlo dokáže telo drogy z tela vylúčiť. Ako príklad si môžeme zobrať drogu LSD, ktorej účinná dávka je na úrovni 100 až 200 mikrogramov. To znamená len veľmi nepatrné množstvo metabolitov, a tak zistenie tejto drogy je v ľudskom organizme veľmi náročné. Naopak, v prípade marihuany, môžeme detegovať metabolity tejto drogy aj po dlhšom čase, pokojne aj po vyše mesiaci.

Ako dlho trvá, kým sa drogy vyplavia z tela von?

Táto otázka je pomerne náročná a zložitá a vo všeobecnosti môžeme povedať, že sú to mesiace od ich užitia. Avšak ich detekcia v organizme pomocou testov na drogy sa líši, a tak človek môže mať v sebe ešte pozostatky drog, no tie už žiadny tester nemusí zaznamenať. Priemerne sa však uvádzajú takéto hodnoty:

Marihuana: 7 až 30 dní v moči (pri pravidelných užívateľoch aj viac), 90 dní vo vlasoch a 14 dní v krvi

Kokaín:  3 až 4 dni v moči, 90 dní vo vlasoch a 1 až 2 dni v krvi

Heroín:  3 až 4 dni v moči, 90 dní vo vlasoch a asi 12 hodín v krvi

LSD: 3 dni v moči, 3 dni vo vlasoch, asi 4 hodiny v krvi

Extáza: 3 až 4 dni v moči, 90 dní vo vlasoch, 1 až 2 dni v krvi

Pervitín: 3 až 6 dní v moči, 90 dní vo vlasoch, 3 dni v krvi

foto: Unsplash

Faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť vylučovania

Ako rýchlo sa droga vylúči z tela von záleží od toho, či sa droga konzumuje pravidelne, od množstva a druhu drogy, a tiež od metabolizmu samotného organizmu. Vzhľadom k tomu, že s pribúdajúcim vekom sa metabolizmus ľudí spomaľuje, môžeme tvrdiť, že u starších ľudí trvá proces vylučovania dlhšie.

Niektorí jedinci v snahe čím skôr zo seba dostať drogy podstupujú rôzne detoxikačné kúry, ktoré môžu a nemusia pomôcť. Rozšíreným mýtom je to, že treba piť veľa vody, aby sa droga rýchlejšie vyplavila. To však zaberá len v niektorých prípadoch, v iných môže veľké množstvo vody paradoxne zvýšiť možnosť zaznamenania drogy, ktorá cirkuluje v krvi.

foto: Pixabay

Ako dobre fungujú testy na drogy?

Môžeme povedať, že testy na drogy fungujú veľmi spoľahlivo. V niektorých prípadoch fungujú dokonca až „príliš“ dobre. Bolo zistené, že v prípade marihuany bola droga identifikovaná vo vlasoch aj u nefajčiarov, ktorí sa nachádzali v blízkosti ľudí fajčiacich marihuanu.

Nezabúdajte však na to najdôležitejšie. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť akýmkoľvek problémom s drogami, a tým nemáme na mysli iba ich nájdenie pri testoch, je ich nikdy neužívať.

IFLscience
Uložiť článok

Najnovšie články