Foto: Rachael Norris and Marina Freudzon/Mayscallop/Wikimedia

Rozsah problémov, ktoré mikroplasty spôsobujú, si ľudia neraz neuvedomujú.

Vieme, že jednorazové príbory, plastové tašky či slamky životnému prostrediu škodia. Čo všetko však vedia ľudia o mikroplastoch? Vedci varujú, že v moriach ich je enormné množstvo, stačí len niekoľko hodín na to, aby sa miliardy kúskov mikroplastov dostali do tela morských živočíchov.

Mikroplasty

V jednom z najnovších výskumov skúmali vedci niekoľko hrebeňoviek obrovských, pričom každá z nich bola umiestnená v špeciálnej nádobe s vodou, ktorá mala simulovať prítomnosť mikroplastov v oceánoch. Výsledky výskumu sú skutočne znepokojujúce, stačilo totiž len 6 hodín na to, aby sa miliardy mikročastíc o rozmerov 250 nanometrov dostali až do tráviaceho traktu hrebeňoviek. Ešte menšie častice, o rozmere 20 nanometrov, boli nájdené nie len v tráviacom trakte, ale dokonca aj v žiabrach, okolo obličiek a vo svaloch živočíchov.

Foto: Archív TASR (AP Photo/Rafiq Maqbool)

Svetlý bod

Vedci majú aj dobré správy. Ukázalo sa totiž, že keď boli hrebeňovky umiestnené do čistej vody, väčšina mikroplastov zmizla do niekoľkých dní a do niekoľkých mesiacov sa tvor zbavil stôp po mikroplastoch takmer úplne. Situácia je však vážna, keďže oceány za čisté jednoznačne nie je možné označiť a odborníci sa obávajú toho, ako rýchlo sa plastové nanočastice šíria telami morských živočíchov. Dodávajú, že aby sa mikroplasty stali trvalou súčasťou tela hrebeňoviek, bolo by na to potrebných približne 300 dní.

Ďalšie experimenty

Ako sa tento experiment líši od iných? Odborníci hovoria, že sa snažili prostredie hrebeňoviek čo najviac priblížiť tomu skutočnému v oceánoch, do nádob s vodou preto pridali v priemere 15 mikrogramov plastových častíc na liter. Do vody boli pridané vopred upravené kúsky polystyrénu s farbivom. Ten bol následne zmiešaný s riasami, ktorými sa hrebeňovky kŕmia, aby bolo možné ľahšie pozorovať, kam sa až dostanú. Aby bolo možné sledovať, akým spôsobom sa mikroplasty správajú v tele hrebeňoviek, bola využitá metóda tzv. autorádiografie.

foto: Unsplash

Potravinový reťazec

V danom obore ide skutočne o jedinečný výskum a vedci sú mimoriadne znepokojený. Stav hrebeňoviek totiž dokazuje, že situácia je naozaj vážna a odborníci sa zatiaľ neodvážia pomyslieť na to, ako mikroplasty ovplyvňujú zvyšok potravinového reťazca, ktorého súčasťou je aj človek. Aj keď výskum ukázal aj to, že mikroplasty sa z hrebeňoviek po istom čase vyplavia, v ich prirodzenom prostredí je príliš veľa mikroplastov na to, aby sa tak skutočne stalo.

Vedci dvíhajú opäť raz varovný prst a vyzývajú ľudí, aby sa nad sebou zamysleli skôr, ako bude neskoro.

sciencealert
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )