Foto: Ilustračné (Archív TASR)

Samotný európsky parlament ide príkladom.

Nezamestnanosť mladých aj v dôsledku nového koronavírusu v Európe stále rastie. Zákonodarcovia EÚ aj preto vyzvali členské štáty a Európsku komisiu, aby zvýšili podporu pre mladých ľudí.

Ako informuje portál Euroactiv, 8. októbra sa až 574 poslancov vyjadrilo za návrh, pričom 77 bolo proti a 43 sa zdržali. EÚ tak vyzvala členské štáty, aby tí, ktorí sa zaregistrujú do systému záruky pre mladých ľudí, dostali „kvalitné, rozmanité a na mieru šité miesto pre učňov alebo stáž a za spravodlivú odmenu.

Foto: Ilustračné (Archív TASR)

Parlament ide príkladom

Zároveň odsudzujú prax neplatených stáží ako formu vykorisťovania práce mladých ľudí a porušovania ich práv.

„Príliš dlho sme si zvykali na neplatené stáže, ale musí sa to zmeniť,“ povedal predseda Európskeho parlamentu David Sassoli. Ako poznamenal europoslanec Brando Benifei, tak Európsky parlament je už teraz príkladom a neplatené stáže sú tam zakázané. „Teraz chceme, aby sa to replikovalo v celej EÚ, aby sme sa raz a navždy zbavili neplatených stážistov,“ uviedol.

Mladí majú mať slušnú mzdu

Podľa Sassoliho je „záruka pre mladých“ dôležitým nástrojom a vysiela správu, že stážisti si zaslúžia normálnu a slušnú mzdu.

Miera nezamestnanosti mladých ľudí pritom v auguste 2020 predstavovala až 17,6 %. Aj Európske odbory podporujú výzvu Európskeho parlamentu na zákaz neplatených stáží a sú za investície do kvalitných pracovných miest pre mladých.

Foto: pxhere.com

Podľa tajomníka Európskej odborovej federácie Ludovica Voeta nezamestnanosť mladých ľudí stúpa v súčasnosti výraznejšie ako po finančnej kríze. Je teda nevyhnutné, aby sa EÚ poučila z chýb a zabezpečila mladým ľuďom nielen kvalitné pracovné miesta, ale aj ochranu pred vykorisťovaním.

Poslanci tiež zahrnuli do uznesenia sériu odporúčaní členským štátom, ktoré by práva stážistov zahrnuli „do centra diskusie“.

Uložiť článok

Najnovšie články