Bertramz [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Rieky Eufrat a Tigris sú známe tým, že sú kolískou mezopotámskej civilizácie.

Spolu tvoria Eufrat a Tigris úctyhodný riečny systém oblasti Stredného východu. Okrem toho, rieka Eufrat je najdlhšou riekou západnej časti Ázie a z historického hľadiska zároveň tou najdôležitejšou.

Pôvod názvu je nejasný

Pôvod názvu rieky Eufrat nie je celkom jasný ešte ani dnes, vedci sa však domnievajú, že pochádza z kurdského fererehat, čo v preklade znamená „široká tečúca voda“. Ďalšia skupina odborníkov sa zas nazdáva, že názov rieky je odvodený od perzského Ufratu, čo znamená „miesto dobré na prekročenie“. Nech je však už pôvod názvu akýkoľvek, isté je, že rieka Eufrat si skutočne zaslúži miesto v rebríčku najvýznamnejších riek.

Zrod najstaršej civilizácie

Pramení v arménskych horách a vzniká sútokom riek Murat a Karasu. Preteká cez pohorie Taurus, vteká do oblasti Sýrie a odtiaľ až do Iraku. Tu sa spája s riekou Tigris do systému zvaného Shatt -Al -Arab, ktorý končí až v Perszkom zálive. Rieka Eufrat miera až 2 800 kilometrov a odhaduje sa, že ako zdroj pitnej vody slúžila už 4 tisícročia pred našim letopočtom. Práve do tohto obdobia sa datuje aj vznik jednej z najstarších civilizácií.

Zem medzi dvoma riekami

Na pobreží rieky bolo založených mnoho miest, medzi nimi napríklad Eridu, Mari, Nippur, Sippar, Shuruppak, Uruk či mesto Ur. Práve po riekach Eufrat a Tigris bola pomenovaná aj Mezopotámia, tento názov totiž v preklade znamená „zem medzi dvoma riekami“. Vďaka riekam mohli ľudia zavlažovať pôdu, vďaka čomu vznikli napríklad aj Asýrska či Babylonská ríša.

View this post on Instagram

Euphrates, Iraq #Euphrates #Iraq

A post shared by Goran Šimić (@profgoransimic) on

Dohoda o užívaní rieky

Na povodí rieky sa odohrala aj nejedna vojna, ľudia však napokon vždy dospeli k rozhodnutiu o tom, aké zariadenia sa môžu na rieke stavať a kto a ako ju môže využívať na zavlažovanie. Napríklad, v roku 1946 uzavreli dohodu Turecko a Irak, na základe ktorej môže Irak stavať priehrady aj na tureckej strane rieky, zároveň však musí krajinu informovať o akýchkoľvek zmenách.

Rieky sú závislé od zrážok

Podnebie, ktorým rieky Eufrat a Tigris pretekajú, je subtropické, čo znamená, že krajiny sú neraz sužované suchom a horúčavami. Napriek tomu, bezprostredné okolie riek je tvorené úrodnou pôdou. Nanešťastie, voda v riekach a teda všetko, čo v ich okolí porastie, je ovplyvňované ročným úhrnom zrážok, tých však každým rokom ubúda.

Ružové či slivkové plantáže

Ak je zrážok dostatok, v okolí rieky sa darí faune aj flóre, rastú okolo nej duby, pistácie, ale aj ružové či slivkové plantáže. Žije tu aj množstvo živočíchov, napríklad divý osol onager, gazely, líšky, vlky a kedysi sa popri rieke preháňali arabské pštrosy, tie sú však už dnes vyhynuté.

Prudký úbytok vody a znečistenie

Nanešťastie, dnes sa už Eufrat neteší takej pompe, ako kedysi. Vďaka extrémnym klimatickým zmenám a zhoršujúcemu sa znečisteniu dnes už plavba po rieke nie je idylická a na mnohých miestach sa po nej ledva preplaví kanoe. Okrem toho, rieka Eufrat zažíva v posledných rokoch najprudší úbytok vody spomedzi všetkých riek na svete. Zdá sa teda, že rieka, ktorá pred tisíckami rokov umožnila zrod civilizácií, pomaly ale isto umiera.

ststworld, globalwaterforum, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články