Foto: Archív TASR/AP, NASA

Podľa brazílskej vesmírnej výskumnej agentúry je množstvo lesných požiarov v Amazonskom dažďovom pralese za posledné roky rekordné.

Rozsiahle požiare na Sibíri, Aljaške a v Grónsku vypustili do atmosféry našej planéty ohromujúce množstvo oxidu uhličitého, nehovoriac o obrovskej ploche zničeného prírodného prostredia. Situácia na hraniciach Arktídy bola natoľko vážna, že zatienila problém, ktorý sa medzičasom objavil na južnej pologuli. V plameňoch sa totiž ocitli aj pľúca Zeme a najväčší dažďový prales našej planéty. 

Ako informuje britská BBC s odvolaním na Brazílsku výskumnú vesmírnu agentúru (INPE), v Amazonskom pralese sa tento rok rozhorel rekordný počet lesných požiarov. INPE na základe svojich satelitných záberov tvrdí, že oproti minulému roku ide o 83% nárast požiarov, pričom od januára do augusta agentúra zo satelitných záberov identifikovala asi 72-tisíc lesných požiarov. Podľa INPE ide o najvyššie číslo od roku 2013.

Lesné požiare v Amazonskom pralese, Foto: NASA

#PrayForAmazon

Ako uvádza portál Euronews, v brazílskom štáte Amazonas vyhlásili úrady pre lesné požiare stav núdze. Euronews, ktorým sa podarilo získať dáta z monitorovacieho strediska atmosféry Copernicus prevádzkovaného Európskou úniou podotýka, že Amazonas nie je aktuálnymi požiarmi najviac postihnutý brazílsky štát, ale nachádza sa až na štvrtom mieste. Podľ INPE malo byť v dôsledku lesných požiarov od začiatku roka zničených takmer 4700 km² amazonského pralesa.

O vážnosti lesných požiarov v Brazílii svedčí aj situácia z metropoly Sao Paolo. Tá sa včera, 20. augusta, ocitla v tme potom, ako silné prúdenie vzduchu privialo veľké množstvo dymu z približne 2700 km vzdialených štátov Amazonas a Rondônia, ktoré aktuálne lesné požiare sužujú. Podľa vyjadrenia obyvateľa Sao Paolo pre BBC to v metropole vyzeralo, „ako by sa deň premenil na noc.“ Na sociálnej sieti Twitter sa aj preto stal vo veľkom využívaný hashtag #prayforamazon, pod ktorým možno nájsť viac ako 150-tisíc odkazov na lesné požiare v dažďovom pralese.


Lesné požiare v Amazonskom pralese nie sú počas obdobia sucha ničím výnimočným. Podľa INPE je ale alarmujúci ich tohtoročný rozsah. Lesné požiare v najväčšom dažďovom pralese pritom často nevznikajú v dôsledku sucha, ale sú úmyselne zakladané za účelom ilegálneho odlesnenia s cieľom získania poľnohospodárskej pôdy.

Kritika brazílskeho prezidenta

Za aktuálne lesné požiare je kritizovaný aj úradujúci brazílsky prezident. Ochranári ho obviňujú najmä z nečinnosti, ale aj z podnecovania nelegálneho vypaľovania lesných plôch. Bolsonaro na to pre Reuters zareagoval so slovami, že kým nedávno ho prezývali „kapitán motorová píla“, teraz ho označujú za Nera, ktorý páli Amazonský prales.

Bolsonaro má za sebou aj konflikt s brazílskou výskumnou vesmírnou agentúrou INPE potom, ako ich správu o rozsahu odlesňovania označil za nepravdivú a obvinil ich riaditeľa zo snahy podkopať jeho vládu. INPE totiž informovala o 88% náraste odlesňovania počas tohtoročného júna s porovnaním minulých rokov.

Uložiť článok

Najnovšie články