Foto: SITA

Taliansko oslavuje malé víťazstvo. Pacient nula bol prepustený z JIS, situácia je však naďalej vážna.

Talianski lekári oslavovali jedno malé víťazstvo v boji proti koronavírusu, keďže 38-ročného muža premiestnili z jednotky intenzívnej starostlivosti na iné oddelenie. Urobili to prvýkrát odvtedy, čo mal muž 21. februára pozitívne výsledky testov a začal tým zdravotnú krízu v Taliansku ako pacient číslo jeden. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo zvyšku severného Talianska, najhoršie zasiahnutého krízou, sa šírenie vírusu zrýchľuje a lekári prirovnávajú triedenie pacientov podľa naliehavosti ich stavu k vojnovým časom – rozhodovaniu, kto bude žiť, kto zomrie a kto dostane jedno z obmedzeného počtu lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS).

Podľa Dr. Guida Giustetta, šéfa združenia lekárov severného regiónu Piemont, je lôžok tak málo, že niekto zrejme nedostane lekársku starostlivosť. Lekári musia brať do úvahy 15 etických odporúčaní, keď zvažujú, či pacienta prijať alebo neprijať na JIS. Kritériom je napríklad vek pacienta a pravdepodobnosť prežitia, a nie to, „kto prv príde, ten prv melie“.

Foto: SITA

Nedostatok lôžok na JIS

Vláda severotalianskeho regiónu Lombardsko dala príkaz na zvýšenie kapacity JIS-iek, čo znamená, že operačné sály a izby pooperačnej intenzívnej starostlivosti sa musia premeniť na izolované oddelenia. Liečbu totiž v súčasnosti potrebuje 440 pacientov v kritickom stave nakazených koronavírusom. Narýchlo sa takto za posledné dva týždne získalo celkovo 150 ďalších lôžok a v nasledujúcich týždňoch sa očakáva ďalších 150 lôžok. Možno však ani to nebude stačiť

„Žiaľ, sme iba na začiatku,“ uviedol Dr. Massimo Galli, šéf milánskej nemocnice Sacco pre nákazlivé ochorenia. Pre stanicu SkyTg24 povedal, že počet nakazených zaznamenaných minulý týždeň v Lombardsku bol podobný ako v čínskom meste Wu-chan koncom januára. Galli upozornil, že ohnisko nákazy Wu-chan, odkiaľ sa koronavírus rozšíril a infikovalo sa ním vyše 80 000 ľudí v celej Číne, je koncentrovanou zaľudnenou metropolou s 11 miliónmi obyvateľov a Lombardsko je rozptýlenejšie. Ale počty nakazených „vám hovoria, že rozptýlenie (nákazy) je reálnou možnosťou“, varoval Galli.

Foto: SITA

V pondelok vláda v Ríme zaviedla rozsiahle nové opatrenia na obmedzenie pohybu Talianov, ktoré majú zabrániť spoločenským zhromaždeniam. Vláda si totiž uvedomila, že iba čiastočné obmedzenia nezastavia šírenie koronavírusu. Napríklad stredotaliansky región okolo hlavného mesta Rím – Lazio – zaznamenal za deň skok v prípadoch nákazy z 87 na 102. To je znak, že vírus postupuje územím od severných zhlukov ďalej.

Za vysokú úmrtnosť môže demografia

Alarmujúca je aj vysoká úmrtnosť v Taliansku: pri 463 mŕtvych a 9172 nakazených stúpla celková talianska úmrtnosť na päť percent a v Lombardsku na šesť percent, čo je oveľa viac ako tri až štyri percentá na iných miestach sveta. Dr. Giovanni Rezza, hlavný odborník na infekčné ochorenia v talianskych Národných ústavoch zdravia, pripísal toto vysoké percento faktu, že Taliansko má po Japonsku najstaršie obyvateľstvo na svete a medián, teda stredná hodnota veku zosnulých na vírus, je 80 rokov.

Foto: SITA

Infikujú sa však aj mladí ľudia. Niektorí sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako napríklad prvá osoba testovaná pozitívne na severe krajiny, ktorá nebola v Číne – spomínaný 38-ročný zamestnanec spoločnosti Unilever menom Mattia. V Taliansku sa stal známym ako pacient číslo jeden.

Mattia, hospitalizovaný v nemocnici v meste Pavia v Lombardsku, priniesol lekárom úľavu. V pondelok začal dýchať sám, iba s podporou malého množstva kyslíka, informoval šéf JIS Dr. Francesco Mojoli. Mattiu premiestnili z JIS inde a už sa rozpráva s lekármi.

„Dúfame, že fakt, že je mladý a v dobrej kondícii, mu pomôže vrátiť sa do normálneho života,“ povedal Dr. Mojoli, ktorého citovala agentúra AP.

Uložiť článok

Najnovšie články