Foto: Profimedia / Ken Piorkowski, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Trest smrti vykonali po 44 rokoch od spáchania zločinu.

V Arizone sa v stredu konala poprava väzňa, ktorý pred viac ako 40 rokmi zavraždil študentku. V tomto americkom štáte ide o prvé vykonanie trestu smrti od roku 2014, informovala TASR, ktorá správu prevzala od agentúry Reuters. LADbible priniesol desivé posledné slová vraha, v ktorých adresoval strašidelný odkaz svojej obeti. 

Clarence Wayne Dixon bol obvinený z dobodania a uškrtenia 21-ročnej študentky Deany Bowdoinovej z Arizonskej univerzity v roku 1978. Z vraždy ho však usvedčili až v roku 2008 po tom, čo sa vyšetrovateľom podarilo nájsť zhodu medzi Dixonom a vzorkou DNA nájdenou na mieste činu.

Foto: Profimedia

Vyhnúť trestu smrti sa mu na poslednú chvíľu nepodarilo

Popravili ho v stredu predpoludním smrtiacou injekciou. Ako informoval LADbible, mal 66 rokov. Americký vyšší súd v ten istý deň odmietol žiadosť Dixonovho právnika, ktorý žiadal zrušiť popravu z dôvodu duševnej choroby svojho klienta.

Podľa LADbible Dixonovi právnici tvrdili, že mu bola diagnostikovaná schizofrénia a mal trpieť halucináciami. Štát mal ale iný názor a bral ho ako maximálne kompetentného.

Odkaz, z ktorého nabiehajú zimomriavky

Dixon dostal možnosť predniesť svoje posledné slová, v ktorých sa do konca obhajoval. „Vyhlasujem a vždy vyhlasovať budem, že som nevinný,“ cituje jeho slová LADbible. Na záver pridal výkrik: „Now, let´s do this s**t“ – vo voľnom preklade „Poďme urobiť tú sra**u!“ 

Posledné slová Dixona nápadne pripomínajú tie, ktoré uviedol Gary Gilmore, popravený v roku 1977 za dvojnásobnú vraždu. Pred popravčou čatou vyslovil slová: „Let’s do it!“ Práve tie inšpirovali slogan, ktorý značka Nike používa do dnešného dňa: Just Do It. Viac o tomto príbehu sa dočítate v článku nižšie.

Dixon navyše desivo zakričal na svoju mŕtvu obeť a odkázal jej, že sa možno uvidia na druhej strane. „Nepoznám ťa a nepamätám si ťa,“ dodal podľa zástupcu médií predtým, ako bol usmrtený.

Prvý trest smrti po 8 rokoch

V Arizone ide o prvé vykonanie trestu smrti od roku 2014, keď popravili Josepha Wooda. Jeho poprava trvala takmer dve hodiny – toľko trvalo, kým začali účinkovať chemické látky v injekcii. Svedkovia popravy neskôr vypovedali, že Wood pred smrťou funel a lapal po vzduchu. Predstavitelia justičnej stráže to však popreli a vyhlásili, že Wood počas popravy upadol do kómy a necítil žiadnu bolesť.

Po tomto incidente sa vykonávanie trestov smrti v Arizone pozastavilo. Federálny súd v roku 2017 schválil zmeny v protokole o trestoch smrti, ktoré sa týkali napríklad zákazu používania určitých smrtiacich látok.

Dixonova poprava je v poradí šiestym vykonaním trestu smrti v Spojených štátoch v roku 2022. Ďalších päť popráv sa odohralo v štátoch Texas, Alabama, Oklahoma a Missouri. Počet popráv v Spojených štátoch klesá od roku 1998, keď bolo popravených celkovo 98 ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články