Foto: Looper5920 at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons / Flickr (Public Domain)

Toto armádne vybavenie môžeme dostať za to, že naše migy putujú na Ukrajinu.

Na Slovensku sa pomerne dlho riešilo, či zodpovedné politické elity pošlú na Ukrajinu stíhačky MiG-29. Napokon sa rozhodlo v prospech Ukrajiny, pričom naša armáda a bezpečnosť z toho určite nevyjde naprázdno. Máme od USA ponuku na vrtuľníky Viper a rakety Hellfire, ktoré by našu obranu dostali na novú úroveň.

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • akú ponuku sme dostali od USA;
  • v čom sú vrtuľníky Viper výnimočné;
  • prečo Slovensko nemá bojové vrtuľníky;
  • prečo patria rakety Hellfire k najlepším na trhu;
  • koľko to bude stáť.

Stíhačky MiG-29 boli na Slovensku už nepoužiteľné a ich jedinou úlohou bolo čakať v hangároch, kým sa rozhodne, čo s nimi v budúcnosti bude. Poverený premiér v demisii, Eduard Heger, pred pár mesiacmi prisľúbil ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, že bude na Slovensku debatovať o poslaní stíhačiek na vojnou zmietanú Ukrajinu.

Po rokovaniach a dohadoch sa napokon 17. marca dočasne poverená vláda dohodla na tom, že Slovensko pošle bojové lietadlá na pomoc Ukrajine. „Proces odovzdania stíhačiek je úzko koordinovaný s poľskou stranou, Ukrajinou a ďalšími spojencami,načrtol Heger. Zdôraznil, že technika je určená na ochranu civilistov. Odmieta, že Slovensko sa týmto krokom zaťahuje do vojny.

Ponuka je na stole

Rovnako ako pri rozhodnutí o odovzdaní stíhačiek, aj v tomto prípade bude o prípadnej dohode s americkou stranou rokovať súčasná vláda. Od začiatku bolo isté, že Slovensko dostane za migy na oplátku okrem finančnej čiastky, aj armádnu techniku.

Foto: MinoZig – מינוזיג, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Konkrétne ide o bojové vrtuľníky Viper (Zmija) a rakety Hellfire, ktoré sa pýšia vysokou vzdialenosťou doletu či precíznou efektivitou. Pozrite si prehľad toho, čo spomínané kusy vojenskej výzbroje dokážu a ako môžu v prípade pozitívnej dohody pomôcť Slovensku.

Bell AH- 1Z Viper

Technický celý názov bojového vrtuľníka, ktorý by mohol už čoskoro prísť na Slovensko. Viper, v preklade Zmija, je americký dvojmotorový bojový vrtuľník, ktorého úloha je jasná – zneškodniť nepriateľov a ochrániť svoje územie či záujmy.

Spočiatku išlo o stroj, ktorý bol vyrábaný primárne pre americkú armádu, no časom sa oň začali hlásiť aj ostatné štáty. V roku 2016 si 12 kusov objednal Pakistan, pričom objednávku v posledných rokoch vytvorili aj letectvá Bahrajnu a tiež Českej republiky.

Foto: Gerry Metzler, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V tomto lietajúcom bojovom stroji sú len 2 miesta na sedenie, a teda jeho účel je primárne útočný. Denník N dodáva, že môže tiež slúžiť ku kontrole hraníc a úsekov, kde sa je náročnejšie dostať, pretože Viper má byť neobyčajne obratný. Dvaja piloti v tandemovom systéme sedenia môžu ovládať helikoptéru z oboch miest, pričom ju poháňajú 2 motory s výkonom po 1 800 koní.

Pomocou modernej digitálnej 3D mapy sa posádka môže lepšie orientovať v navigácii, čo je jedným z kľúčových vylepšení, ktorým sa Viper odlišuje od predchodcov, konkrétne vrtuľníkov Cobra. Základnú výzbroj vrtuľníka tvorí trojhlavňový rotačný kanón M197 kalibru 20 mm s palebným priemerom 750 nábojov. Na boky AH-1Z je možné umiestniť dve rakety AIM-9 Sidewinder. Na štyroch závesných bodoch – pod krídlami, môžu byť nesené rakety Hydra70 kalibru 70 mm, ale aj riadené rakety AGM-114 Hellfire, prípadne zápalné bomby Mk 77, uvádza Military Factory.

Základné fakty o vrtuľníku Viper:

  • posádka: 2
  • dĺžka: 17,8 metra
  • výška: 4,37 metra
  • maximálna rýchlosť: 370 km/h
  • dolet: 685 km (s externými palivovými nádržami)

O tejto vojenskej technike sa vyjadril aj vojenský publicista Vladimír Bednár: „Ponúkaný AH-1Z Viper patrí medzi tri najlepšie vrtuľníky tejto kategórie na svete, predstavuje obrovskú bojovú hodnotu,“ dodáva Bednár, ktorý zdôraznil, že takýto moderný vojenský vrtuľník je platný ako 10 tankov na zemi.

Foto: Looper5920, Public domain, via Wikimedia Commons

Slovensko by tak po rokoch malo opäť v armáde aj bojové vrtuľníky. V minulosti sme prevádzkovali Mi-24, no skončili konkrétne preto, lebo mali drahú prevádzku, neboli príliš použiteľné pre civilné zložky a neboli ani žiadané v zahraničných misiách, uvádza Denník N.

AGM-114 Hellfire

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články