Foto: SITA

Analytický predpoklad pochádza z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Aktuálna vojenská situácia na Ukrajine naznačuje dlhodobejší prospech Ruska, ktoré už opakovane naznačilo, že podpora Spojených štátov, Európskej únie a iných krajín môže viesť na pokraj priameho konfliktu s ďalšími mocnosťami. Súčasná situácia tak núti odborníkov, politikov a analytikov k prognózam, aké by mohli byť ďalšie ruské ciele v prípade vojenskej expanzie na územie Európy. Správu priniesol portál CNN Prima, s odvolaním sa na analýzu Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Článok pokračuje pod videom ↓

Ďalším vojenským cieľom by podľa analýzy mohli byť krajiny Pobaltska – Estónsko, Litva a Lotyšsko, a to s cieľom prerušovať suvalský koridor (Suvalský priesmyk) medzi severozápadným Bieloruskom a Kaliningradom. Podľa komentára Jana Macháčka, predsedu správnej rady IPPS, s odkazom na Wolfganga Münchaua z novín Financial Times, tento úsek predstavuje jedinú pozemnú spojnicu medzi pobaltskými krajinami s Európou, rovnako ako medzi členskými krajinami NATO.

Svet na pokraji konfliktu medzi jadrovými veľmocami

Ako ďalej dodáva ISW na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti X: „Súčasná americká debata o poskytovaní dodatočnej vojenskej pomoci Ukrajine je čiastočne založená na predpoklade, že vojna zostane na mŕtvom bode bez ohľadu na kroky USA. Tento predpoklad je nepravdivý. Ruské pokroky urýchlia chýbajúcu naliehavú americkú akciu.“

 

Rusko tiež v pondelok vyhlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny zo strany USA, Británie a Francúzska posunula svet na pokraj priameho konfliktu medzi najväčšími jadrovými veľmocami sveta, ktorý by sa mohol skončiť katastrofou. Len dva dni potom, ako americkí zákonodarcovia schválili miliardy dolárov dodatočnej vojenskej pomoci pre Ukrajinu, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok povedal, že USA a NATO sú posadnuté myšlienkou spôsobiť Rusku „strategickú porážku“.

Uložiť článok

Najnovšie články