Foto: MovieStillsDB

Klub bitkárov patrí medzi klasické diela, ktoré ste v knižnej či filmovej podobne možno zachytili aj vy.

Samozrejme, nie pre každého je to tá pravá šálka kávy. V takom prípade stačí knihu nečítať a film nepozerať. Zdá sa však, že pre Čínu to bol príliš veľký tŕň v oku. Po 23 rokoch sa záver filmu zmenil a diváci si tak môžu pozrieť verziu, ktorá je menej anarchistická a antikapitalistická.

Článok pokračuje pod videom ↓

Záver filmu sa zmenil po 23 rokoch

Klub bitkárov, film, ktorý režíroval David Fincher, patrí jednoznačne medzi klasiky. Vo filme z roku 1999, ktorý vznikol na základe rovnomennej knižnej predlohy z pera Chucka Palahniuka, zaujal pred rokmi aj hviezdnym hereckým obsadením. Zahrali si v ňom Brad Pitt, Edward Norton či Helena Bonham Carter. Ako však informuje portál The Guardian, Číne sa záver filmu nepozdáva a rozhodla sa, že ho po 23 rokoch zmení. Samozrejme, kritika zo strany fanúšikov na seba nenechala dlho čakať.

Zmenu si na streamovacej platforme Tencent Video všimli ešte počas víkendu. V pôvodnej záverečnej scéne Edward Norton, ktorý hrá bezmenného rozprávača, zabije svoje imaginárne alter ego – Tylera Durdena. Následne sleduje explóziu niekoľkých budov, čo naznačuje, že hlavná postava sa chystá zničiť modernú civilizáciu a plán je už v plnom prúde.

Nový záver však vyzerá celkom inak. Rozprávač síce zabije Durdena, explodujúce budovy však nahradí tmavá obrazovka a záverečná pointa: „Polícia rýchlo odhalila celý plán a zatkla všetkých zločincov, explózii tak úspešne zabránila,“ a aby toho nebolo málo, Tyler Durden putuje do ústavu pre duševne chorých, kde sa má podrobiť psychologickému vyšetreniu. Pripomíname, že je to fragment rozprávačovej predstavivosti. Neskôr je Durden z ústavu prepustený.

Cieľom je vytvoriť zdravý a civilizovaný online priestor

Je jasné, že cieľom bolo zabezpečiť, aby vláda ostala neporazená a zvíťazila nad zlom. Diváci však nie sú hlúpi, veď film má už viac ako 20 rokov. Kto chcel, už dávno si mohol pozrieť pirátsku verziu filmu s pôvodným koncom. Ľudí pobúril aj samotný fakt, že stramovacia služba vystrihne a pridá scény k filmu, ako sa jej zachce. Zatiaľ nie je úplne isté, či zmenu záverečnej scény nariadila vláda. Streamovacia služba sa k veci zatiaľ nevyjadrila.

Foto: MovieStillsDB

Je možné, že za zmenou stoja samotní producenti filmu. Hollywoodske štúdiá z času na čas uverejnia alternatívne zábery v nádeji, že nebudú cenzurované Pekingom a dostanú sa tak aj k miliónom čínskych divákov. Napríklad, v roku 2019 bolo vystrihnutých množstvo scén z filmu Bohemian Rhapsody, ktoré poukazovali na sexuálnu orientáciu Freddieho Mercuryho. Čínske úrady sa takýmto spôsobom snažia filmy, ale aj videohry očistiť od „nezdravých“ prvkov.

Čínsky úrad dohliadajúci na kybernetický priestor dokonca oznámil, že počas osláv lunárneho nového roka spúšťa kampaň za „čistý“ web. Cieľom kampane je údajne vytvoriť civilizovanú a zdravú atmosféru v online svete.

Uložiť článok

Najnovšie články