foto: Sony Pictures Classics

Snímka prináša desivé svedectvo o náročnom živote v extrémnych podmienkach.

Dráma Kafarnaum je inšpirovaná a vyskladaná z kúskov reálneho života v Libanone, ktorý je od toho nášho diametrálne odlišný. Nahliadnime do krajiny poznačenej vojnovými udalosťami pomocou zaujímavej snímky, ktorá nám približuje tragické osudy obyvateľov Blízkeho východu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Film Kafarnaum

Režisérka Nadine Labaki v roku 2018 očarila divákov i porotu na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes, kde uviedla svoj nový film Kafarnaum. Napriek tomu že ide o fikciu, libanonská filmárka vytvorila jeho dej na základe skúseností, ktoré sama videla a zažila pri práci na filmovom scenári. Pozrime sa na život v Libanone na začiatku 21. storočia.

Príbeh ukazuje dvanásťročného chlapca Zaina, ktorý sa rozhodol zažalovať svojich rodičov za to, že ho priviedli na svet. Približuje nám svet najchudobnejších žijúcich v slumoch dnešného Libanonu pomocou malého chlapca, ktorý prichádza na súd s touto zvláštnou požiadavkou, ku ktorej ho prinútil ťažký osud, ktorému musí dennodenne čeliť.

Snímka si diváka získa okamžite svojou atmosférou a silnou témou, ktorú spracováva. Malý chlapec síce prišiel na svet, no ako keby ani oficiálne neexistoval. Jeho rodičia boli natoľko chudobní, že si pri jeho narodení nemohli dovoliť chlapca oficiálne zaregistrovať, tak musí žiť bez dokladov totožnosti, čo mu značne komplikuje život.

Nemôže navštevovať školu, nemôže cestovať a dokonca ani zájsť k lekárovi na vyšetrenie. Je vychovávaný spolu so svojimi súrodencami v ťažkých podmienkach, kde od útleho detstva musia pracovať, aby vôbec nejako prežili. Avšak prežiť pri prítomnom množstve násilia a neľudských podmienkach nie je jednoduchá úloha.

Film nám ukazuje svet krutých praktík, ktoré sú v niektorých krajinách bežné aj dnes, v modernom 21. storočí. Jeho silu umocňuje aj zasadenie nehercov do rolí a ich bravúrny výkon. Ak si však myslíte, že o bizarný scenár, ktorý by sa v skutočnosti nikdy nemôže odohrať, ste na omyle.

Nie iba vo filme

Začiatkom roka sa na internete objavila zvláštna správa o mužovi, ktorého príbeh by bol akoby inšpirovaný práve filmom Kafarnaum. Ako informoval portál BBC, Raphael Samuel z Bombaju sa zastáva názoru, že by sa deti na tento svet rodiť nemali, pretože je skazený a prinesie im to celoživotné utrpenie. Takého názory však nie sú ojedinelé.

Samuel je zástancom filozofického postoja nazývaného antinatalizmus, ktorého hlavnou myšlienkou je záporná hodnota života, v ktorom každé dobro vždy preváži zlo. Rozhodol sa teda, že proti svojej mame začne súdne konanie kvôli tomu, že nepožiadala o jeho súhlas s vlastným narodením predtým, ako vôbec prišiel na svet. A to aj napriek tomu, že s ňou má vraj dobrý vzťah a že vie, že to reálne nie je možné. Možno aj vďaka týmto faktom sa však tento právny prípad nestretol s úspechom.

Extrémne podmienky na život

Čo má však spoločné so snímkou Kafarnaum je myšlienka sveta, v ktorom ľudia iba zbytočne trpia. O bezmocnosti vymaniť sa z ťažkých podmienok, do ktorých sme sa narodili. Film nás núti zamyslieť sa nad obrovskými rozdielmi, ktoré sú v našej spoločnosti prítomné, aj keď ich možno nevidíme alebo sa sa snažíme pred nimi zatvárať oči.

Režisérka Nadine Labaki sa vo svojej tvorbe nevyhýba drsným či kontroverzným témam. Vo filme A kam pôjdeme teraz? rozoberá tematiku náboženstva a vzťahov medzi moslimkami a kresťankami, ktoré sa snažia medzi sebou udržiavať priateľské vzťahy napriek nekomprimisným rozdielnym názorom ich mužov. Za pozornosť stojí aj snímka Karamel, v ktorej zachytila problémy žien žijúcich v patriarchálnej spoločnosti.

O kvalitách jej najnovšej snímky Kafarnaum svedčí aj obrovský úspech na festivale v Cannes, kde si ako uvádza portál StepFEED, pri premiére vyslúžil dlhé, 15-minútové standing ovation a odniesol si Cenu poroty a nomináciu na Oscara v kategórii Zahraničný film. Alebo vysoké divácke hodnotenia, na ČSFD- 82% a IMDb- 8,5/ 10.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
stepfeed.com,cs.wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články