Foto: unsplash

Tiež občas nedokážete odhadnúť, koľko vína vám stačí, aby vám na ďalší deň nebolo zle?

Alkohol je v mnohých krajinách jednoducho súčasťou kultúry. Pripíjame si na narodeniny či iné sviatky, zapíjame veľké úspechy, ale aj smútky a neúspechy. Vedci radia, ako pitie vína úspešne obmedziť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako piť menej?

Snažíte sa obmedziť pitie alkoholu? Nie vždy je to také ľahké, ako by sa mohlo zdať. Vedci preto prichádzajú s jednoduchou pomôckou. Ako informuje portál IFL Science, najnovšia štúdia ukázala, že ľudia vypijú menej alkoholu, keď ho pomaly popíjajú z menšieho pohára.

Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Addiction, súčasťou výskumu sa stalo 260 britských domácností, pričom v každej z nich sa vypili aspoň dve fľaše vína týždenne. Každú z rodín vedci požiadali, aby si počas 14 dní nakúpili špecifické množstvo vína vo väčších alebo menších fľašiach. Dostali k nim aj malé (290 mililitrov) alebo veľké (350 mililitrov) poháre. Na konci dvojtýždňového obdobia napokon vedci zisťovali, koľko vína rodiny reálne vypili.

Foto: unsplash

Oklamte svoj mozog

Ukázalo sa, že ak ľudia pili z menších pohárov, vypili v priemere o 6,5 % vína menej. Pitie z menších fliaš zredukovalo množstvo skonzumovaného alkoholu v priemere o 3,6 %. Prečo je to tak, na to sa odborníci v tejto štúdii nezameriavali. Myslia si však, že za to môže percepcia. Iné štúdie naznačili, že ak ľudia jedia z menších tanierov, zjedli toho menej. Ich vnímanie totiž ovplyvnilo to, do akej miery boli hladní. Pravdepodobne to platí aj pri pití alkoholu.

Podobnú štúdiu vykonali vedci už v roku 2016. Aj vtedy sa im podarilo zistiť, že ak ľudia v baroch pijú z menších fliaš, množstvo skonzumovaného alkoholu klesá. Keď začali bary podávať víno vo veľkých pohároch, predaj vína stúpol o 9,4 %.

Odborníci si myslia, že zistenia by mohli byť využité aj pri snahe obmedziť množstvo skonzumovaného alkoholu v prevádzkach. Napríklad, ak sa výsledky výskumov potvrdia, podniky možno budú nútené predávať alkohol v menších fľašiach a pohároch.