Foto: Profimedia/Unsplash

Niekto to považuje za zákon schválnosti, no nepríjemnosti pred dovolenkou môžu mať svoje opodstatnenie.

Iste sa už mnohým ľuďom stalo to, že sa im choroba vyhýbala celé mesiace, no udrela práve v momente, keď sa mali vydať na dovolenku. Niektorým sa to dokonca stáva pravidelne. Nuž, ako hovorí lekár, nebude to náhoda. Dobrou správou je, že sa s tým dá bojovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ide o takzvaný „let-down efekt“

Ako uvádza portál DailyRecord, negatívny fenomén chorôb práve počas dovolenky môžeme nazvať aj let-down efekt. „Keď je telo zvyknuté fungovať na vysokých hladinách stresových hormónov kortizolu a adrenalínu, ktoré sa náhle znížia, má to vplyv na prácu imunitného systému, následkom čoho sme náchylnejší na menšie infekcie a dostavuje sa nadmerná únava,“ hovorí doktor Suhail Hussain.

Ak vám teda choroba dovolenku prekazila už viackrát, nejde o dielo náhody, ale práve o spomínaný nežiadúci efekt. Tento jav môže dokonca spustiť aj rôzne úzkosti a ďalšie psychické ťažkosti, ktoré si ľudia často nevedia racionálne vysvetliť. Veď idú na dovolenku, prečo by sa mali cítiť takto? Nuž, odpoveďou je let-down efekt.

Dobrou správou je, že sa tomuto fenoménu viete vyhnúť. Doktor Hussain odporúča postupné znižovanie stresu a plynulý prechod do dovolenkového módu. Ľudia by mali v rámci možností mierne odpočívať aj tesne pred dovolenkou a po príchode do našej obľúbenej letnej destinácie nevypínať hneď. Ideálne je, aby bola aktívna myseľ aj telo — prostredníctvom cvičenia, pohybovej aktivity a ďalších činností, ktoré môžu mať dovolenkovú povahu, no udržia náš organizmus aktívny. V takom prípade sa vyhnete nežiadúcemu efektu a užijete si zaslúženú dovolenku bez zdravotných komplikácií.

Uložiť článok

Najnovšie články