Teórií o tom, ako došlo k zdomácneniu psov, existuje niekoľko. Najnovšia z nich vás ale možno prekvapí. Zvieratá sa podľa nej s človekom spriatelili zámerne, aby mali ľahší prístup k potrave.
Psy sa s človekom zblížili zámerne
Ako informuje Live Science, vedci ani dnes presne nevedia, ako sa z vlkov stali prvé psy, ktoré spolunažívali s ľuďmi. Nazdávajú sa ale, že psy sa spoločníkom človeka stali dobrovoľne, aby mali ľahší prístup k pravidelnej potrave, informujú v štúdii publikovanej prostredníctvom Proceedings of the Royal Society B. Následne si psy, ktoré žili s ľuďmi, vyberali na párenie zvieratá, ktoré sa správali rovnako.

Hoci táto teória nie je ničím novým, nový výskum ukazuje, že je štatisticky možné, že vlci sa prirodzeným výberom sami domestikovali na psy. Archeologické a genetické dôkazy naznačujú, že psy (Canis familiaris) pochádzajú zo sivých vlkov (Canis lupus). K zdomácneniu pravdepodobne došlo počas dvoch významných období, a to približne pred 30 000 až 15 000 rokmi, keď sa z divokých vlkov stali prvé psy. Druhé obdobie začalo pred 15 000 rokmi a siaha až po súčasnosť. Začalo, keď sa psy začali diferencovať podľa plemien.
Niektorí hypotézu kritizujú
Obe obdobia vznikli následkom odlišných evolučných síl. Druhé obdobie bolo zrejme takpovediac poháňané umelo. To znamená, že človek si vyberal zvieratá, ktoré boli krotkejšie a viac sa hodili na lov či ako spoločník. Nie je ale jasné, čo presne bolo hnacou silou v prvom zmieňovanom období. Podľa novej hypotézy vlci jednoducho prešli „sebazdomácnením“ po tom, ako si privykli hľadať zvyšky jedla v blízkosti ľudských obydlí.

Podobným procesom zrejme došlo aj k zdomácneniu mačiek. Predchodcovia dnešných mačiek sa v blízkosti poľnohospodárskych komunít zdržiavali už pred 10 000 rokmi. Neskôr bol vybudovaný medzi mačkou a človekom vzájomne prospešný vzťah. Mačky dostávali jedlo výmenou za likvidáciu hlodavcov.
Niektorí kritici si ale myslia, že evolúcia by v prípade psov nemohla prebehnúť tak rýchlo bez zásahu človeka. Vedci poukazujú na to, že nový výskum neukazuje, ako presne k zdomácneniu došlo. Ukazuje však, že je štatisticky možné, že psy sa zdomácnili samy.
Walt Disney nestvoril Mickey Mousa, vinili ho z rasizmu a zo sexizmu. Jeho zamestnanci organizovali „Snehulienkine orgie“
Otrávil vlastných vojakov, nazývajú ho Hitlerom 19. storočia. Napoleon rozpútal v Európe krvavé jatky
Viktória má len 20 rokov, bola na výcviku v Národných obranných silách. Brániť Slovensko by bol rozkaz, to sa nedá odmietnuť
Navštívili sme slovenský unikát, ktorý je skrytý pod zemou: Za vstup dáte 14,50 eura, celá Európa nám ho môže závidieť
Na trhoch v Nitre majú aj špeciálnu atrakciu: Ľudia chvália lacné lokše za 2,40 eura, kúpili sme aj mačku vo vreci
Košické vianočné trhy nám vyrazili dych. Oškvarky z kapra za 15 eur ľudia ospevujú, cibuľa za 1,5 eura prekvapila
Cheeseburger za 0 €: Boli sme na otvorení horúcej novinky. Sľúbili 1 000 jedál zadarmo, poriadne nás sklamali
Expert na hypotéky: Ľudia preplácajú úvery aj o stovky eur mesačne, ktoré vedia ušetriť. Pozor na kreditky či hazard
Mesiac som žila zo 4,57 eura na deň: Potraviny ma stáli len 128 eur, podarilo sa mi to vďaka tomuto triku a bez obmedzovania









Nahlásiť chybu v článku