Depresia je hrozná choroba, ktorá postihuje čoraz väčšie množstvo ľudí. Ide o veľmi komplikovanú chorobu, ktorej je len veľmi ťažké porozumieť. Ako komunikovať s človekom, ktorý ňou trpí? Tieto slová by ste mali určite vynechať...

Žiť s depresiou je veľmi ťažké. Na svete žije viac ako 350 miliónov ľudí, ktorí musia každodenne bojovať s najťažšou formou tejto choroby. Blízki a priatelia ľudí s depresiou sa im často snažia pomôcť no vety, slová a frázy častokrát spôsobia presný opak. Viete, ktoré vety ľudia s depresiou neznášajú?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nezabúdajte, že depresia nie je len „zlá“ nálada. Ide o chorobu, ktorej pôvod v mozgu vedci objavili len nedávno. Viac sa dozviete v našom staršom článku.

„Mal/a by si sa z toho už dostať“

Depresia však, ako sme už spomínali, nie je zlá nálada. Ide o veľmi komplikované ochorenie, s ktorým je veľmi ťažké bojovať. Už len nájsť dostatok energie na to, aby človek s depresiou vyšiel ráno z postele je neľahká úloha. Preto poznámky o tom, že už by sa z toho mal konečne dostať nie sú vôbec na mieste.

wallpapercave.com
wallpapercave.com

„Sú ľudia, ktorí sa majú horšie ako ty…“

Porovnávanie s tým, že mnohí ľudia na svete majú oveľa väčšie problémy a ťažšie životy vôbec nepomôže. Človek s depresiou potrebuje niekoho, kto bude po celý čas stáť pri ňom a bude mu poskytovať neustálu podporu.

„Veď život je ťažký…“

Podobné poznámky depresiu len posilnia a vôbec človeku s touto chorobu nezlepšia náladu.

everydayhealth.com
everydayhealth.com

„Musíš to zvládnuť.“

Pocit, že človek musí túto chorobu zvládnuť, priťaží osobe s depresiou ešte viac. Na boj proti nej nemôže byť sám. Potrebuje mať stály kontakt s inými ľuďmi, prijímať smsky a telefonáty od ľudí, ktorí budú chcieť vedieť ako sa mu darí.

„Si len príliš citlivý/citlivá a priveľa premýšľaš…“

Môže to byť pravda, no v žiadnom prípade by ste to danému človeku nemali povedať. Svoju chorobu bude potom považovať za vlastnú chybu a to jeho stav len prehĺbi.

healthination.com
healthination.com

„Život ide ďalej“

Citát od anonymného pacienta s depresiou: „Žiť s depresiou je ako žiť so 40-timi tonami na hrudi. Chcete vstať, pohybovať sa, utekať… No jednoducho to nejde.“

Rozhodne depresiu nezameťte pod koberec poznámkou ako „život ide ďalej“. Pre osobu s touto chorobu totiž nejde.

„Stačí ísť von a zabaviť sa s nami…“

Zavolať kamaráta, alebo kamarátku s depresiou niekde von nič nerieši. Je potrebné, aby títo ľudia mali program a spoločnosť pravidelne, každý deň a aby nemuseli sami myslieť na svoje problémy.

postsfromthepath.com
postsfromthepath.com

„Veď máš toľko vecí, za ktoré môžeš byť vďačný/vďačná.“

Na týchto veciach im však nezáleží. Jediné, čo ich zaujíma, je zbaviť sa toho príšerného pocitu nezáujmu a vyčerpania.

Vyvarovať by ste sa mali aj týchto ďalších fráz a poznámok. Aj keď máte možno pocit, že človeku s depresiou pomáhate, je to presne naopak…

„Hlavu hore…“

„Si silný/silná, Ty to prekonáš.“

„Mal/mala by si sa prestať ľutovať.“

„Každý máme svoje problémy a musíme s nimi žiť..“

Poznáte niekoho, kto trpí depresiou? Ako mu pomáhate vy?

interez.sk, lifehack.org
Všetko začína v tvojej hlave

Viac článkov