Nie každý moment vo vzťahu je šťastný. Niekedy proste nesúhlasíte so svojím partnerom alebo on ublíži vašim citom. Inokedy ide zas o žiarlivosť alebo kritiku, ktorá sa jednému z vás nepáči. Napriek tomu, že niektoré konflikty jednoducho do vzťahu patria, nie všetky sú zdravé. Viete, ako zistíte ktoré?

Nie každý dokáže odhadnúť, v ktorom bode vzťahu ho hádky začínajú ničiť, alebo ešte horšie, menia sa na týranie. Hlavným dôvodom je to, že individuálne vzťahy sa líšia a každý sa s problémami vyrovnáva rozdielne. Existuje však univerzálne znamenie, ktoré vám to prezradí, viete aké?

Napriek tomu, že konflikty sa líšia jeden od druhého, pokiaľ je váš vzťah v toxickom štádiu a vy cítite, že sa nemáte o koho oprieť, cítite sa neistí, ohrození alebo ešte horšie – vystrašení, môže to indikovať oveľa väčší problém, ktorý je treba riešiť, než je len bežná hádka.

Hoci sa línia medzi zdravým a nezdravým hádaním sa líši pri každom vzťahu, existujú extrémy na oboch koncoch tejto škály, ktoré znamenajú, že vzťah ide zlým smerom. Na jednej strane to, že sa partneri nehádajú, nikdy znamená, že sa hádkam vyhýbajú, aby sa nedostali do nekomfortnej situácie, alebo že nie sú schopní riešiť problémy priamo medzi sebou a tým držia emócie vo vnútri.

Na druhej strane, a zároveň opakom vyhýbania sa, je zneužívanie. Konflikt, ktorý vyústi do fyzického násilia alebo emocionálnej manipulácie je pre vzťah veľmi škodlivý a je na opačnej strane tohto spektra. V tomto prípade však nejde len o vzťah, ktorý tým trpí. Ide najmä o človeka, ktorému je v takomto vzťahu ubližované.

Pretože domáce násilie môže nielen spôsobiť fyzické ujmy, ale najmä tie emocionálne, ktoré pretrvajú aj do budúcnosti – ako je napríklad strach a nadmerná ostražitosť v niektorých situáciách.

pexels.com

Čo je však najdôležitejšie, je nájsť zdravý balans medzi týmito extrémami. Kde ho však nájsť?  Zdravý konflikt je taký, v ktorom môžu obidvaja nesúhlasiť, no zároveň rešpektujú názor svojho partnera, aj keď s ním nesúhlasia.

V ideálnej situácií by ste si pri nesúhlase so svojím partnerom mali najskôr trpezlivo vypočuť, čo má na srdci a aký je jeho názor – bez toho, aby ste ho prerušili a bez toho, aby ste ho za jeho názor súdili.

Konflikt sa dá taktiež pokladať za zdravý, pokiaľ na seba so svojím partnerom nevyťahujete záležitosti z minulosti. Samozrejme, že môže vyzerať lákavo vyriešiť nedoriešené záležitosti z minulosti počas jednej hádky, no váš vzťah bude určite lepší, pokiaľ sa to rozhodnete nerobiť.

pexels.com

Neexistuje žiadne magické číslo, ktoré by hovorilo, koľko konfliktov je vo vzťahu zdravých, no určite by ste sa mali naučiť rozoznať, či nie ste na jednom alebo druhom konci spektra extrémov tým, že posúdite, čo hádky do vášho vzťahu prinášajú. Pokiaľ je váš vzťah po odznení hádky slabší než predtým, pravdepodobne sa pohybujete zlým smerom.

psych.sk (Ivana G.), brit
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy