Ilustračné foto: Pixabay

Určite ste už počuli desiatky ak nie stovky príbehov o moslimskom náboženstve. Niektoré mohli byť zaujímavé a plné otvoreného pohľadu na inú kultúru a ostatné zas plné predsudkov. Ako to teda v skutočnosti je?

Moslimská spisovateľka Aya Khalil sa rozhodla pri príležitosti moslimského dňa žien predstaviť zoznam desiatich zaujímavostí o islamskom náboženstve a najmä o ženách tohto vierovyznania, ktoré ti otvoria oči a vysvetlia, ako to vlastne v kontroverznom náboženstve chodí. Ľudia často zdieľajú príspevky očierňujúce Islam bez toho, aby si overili zdroj, čím vytvárajú negatívne klišé a práve preto sa Aya rozhodla, že ľudia potrebujú poznať nasledovné.

Islam – zaujímavosti

pexels.com

Moslimské ženy dostali právo voliť už pred vyše 1400 rokmi

Historické záznamy dokazujú, že moslimské ženy boli nielenže aktívne v politických voľbách a vybojovali si svoje právo voliť oveľa skôr, než by ste si mysleli, ale taktiež mali významné postavenie v politike a pri riešení  štátnych záležitostí.

Prvé slovo odhalené z Koránu bolo „čítať“

Islam smeruje ku vzdelaniu a nie vojne ako by si mnohí mohli myslieť. Korán hovorí: „Čítaj v mene svojho Pána a ochraňovateľa, ktorý stvoril…“ (96:1). Islam dáva ženám právo na vzdelanie a v skutočnosti prorok Mohamed povedal, že je povinnosťou každého moslima usilovať sa dosiahnuť poznanie a nikdy nezakazovať dievčatám chodiť do školy.  Dokonca moslimka menom Fatima Al-Fihri bola prvou ženou, ktorá založila univerzitu.

pexels.com

Moslimovia veria v Ježiša, ale aj iných prorokov ako sú Adam, Noe, Abrahám a Mojžiš

Napriek tomu, že väčšina ľudí si myslí, že Islam sa od kresťanstva diametrálne líši, všetci títo proroci sú veľmi rešpektovaní aj v Islamskej viere.

Islam znamená oddanosť

Ľudia často tvrdia, že slovo Islam znamená v preklade mier. Hoci  má toto slovo naozaj korene v slove mier, v skutočnosti znamená „oddať sa“, vo význame oddať sa Bohu.

pixabay.com

Na svete je 1,6 miliardy moslimov a Islam je najrýchlejšie sa rozvíjajúcim a druhým najvyznávanejším náboženstvom na svete

A čo viac, Pew Research Centrum predpovedá, že do roku 2070 bude Islam najvyznávanejším náboženstvom na svete. Nie všetci moslimovia sú Arabi a nie všetci Arabi sú moslimovia. V skutočnosti je krajinou, ktorá najviac preferuje Islamské náboženstvo, Indonézia, ktorá ani arabskou krajinou nie je.

Dcéry sú v Islame rešpektované

Predtým, než bol Islam odhalený, Arabi by svoje dcéry najradšej upálili zaživa. Korán na druhej strane túto praktiku odsudzuje a tvrdí, že aj chlapci aj dievčatá sú darom od Boha.

pixabay.com

Islam si váži všetky živé bytosti od človeka cez zvieratá až k hmyzu

V skutočnosti existuje známy príbeh z čias proroka Mohameda, v ktorom sa hovorí o prostitútke, ktorá išla okolo smädného psa, a tak si vyzula topánku, naplnila ju vodou a dala psovi napiť. Jej hriechy boli týmto činom odpustené.

Pokánie v Islame je veľmi jednoduché, nakoľko je hriech patrí k ľudskej prirodzenosti

Každý, aj veľký hriech v Islame (napríklad pitie alkoholu), môže byť odpustený pokáním sa Bohu a požiadaním o odpustenie.

pixabay.com

Jedna z najmocnejších moslimských žien bola Khadija, manželka proroka Mohameda

Khadija bola úspešnou podnikateľkou a úplne prvou osobou na svete, ktorá prijala Islam za svoju vieru.

Nemiešajte kultúru a náboženstvo

Islam dal ženám mnoho práv už pred vyše 1400 rokmi no napriek tomu veľa krajín s občanmi vyznávajúcimi Islam tieto práva nanešťastie ženám nepripúšťa. Je potrebné uvedomiť si rozdiel medzi arabskou kultúrou a Islamom a nasledovať radšej to, čo učí toto náboženstvo než to, čo sa praktikuje v arabskej kultúre.

pixabay.com

Existuje mnoho predsudkov, či už voči arabskej kultúre, alebo moslimskému náboženstvu napriek tomu, že väčšina ľudí sa so žiadnou osobou takého vierovyznania ani nestretla. Netreba však zabúdať na to, že vzájomný rešpekt je najdôležitejší a netreba hneď podľahnúť predsudkom nech už ide o akékoľvek náboženstvo a radšej si o ňom najskôr niečo naštudovať.

Pozri aj: Dôchodcovi zničili auto kvôli farbe. Reakcia ostatných ľudí na tento čin bola úžasná

interez.sk (Ivana G.), brit.co
Uložiť článok

Najnovšie články