Videli alebo počuli ste niekedy ducha? Možno vás upokojí fakt, že väčšina týchto prípadov má svoje vedecké vysvetlenie.

V roku 2005 verilo na duchov približne 35% populácie, v roku 2013 to bolo 47% a dnes je toto číslo ešte väčšie. Ako ste na tom vy, stretli ste sa niekedy s niečím, čo podľa vás nebolo z tohto sveta? Pravda je však taká, že väčšina príhod s duchmi má svoje vedecké vysvetlenie. Je len na vás, čomu sa rozhodnete skutočne veriť.

Vyvolávanie ducha a jeho odpovede na naše otázky

Mnohí z vás určite skúsili hru, ktorej cieľom je vyvolať ducha. Keď sa vám to podarí, môžete mu klásť otázky a on vám bude odpovedať ÁNO alebo NIE. Podstata spočíva v tom, že odpovede ÁNO a NIE máte niekde napísané. Medzi ne položíte nejaký predmet, ktorého sa dotknete a duch posunie vaše ruky na správnu odpoveď.

Ak sa vám predmet niekedy pohol, možné vysvetlenia sú dve. Prvým je zlomyseľnosť priateľov, s ktorými ste sa o tento experiment snažili. Vedeckejším vysvetlením je to, že váš mozog dokáže vašim končatinám vyslať povel na pohyb aj bez toho, aby ste si to uvedomovali. Podvedome ste teda predmetom mohli hýbať aj vy, a to väčšinou smerom k odpovedi, na ktorú ste sa sústredili.

pixabay.com

Prípady, kedy vidíte desivé, neidentifikovateľné rozmazané postavy

Možno sa vám to už niekedy stalo. Mohli ste mať pocit, že ste periférne zazreli nejaké mihnutie, aj keď ste boli doma sami. Prípadne vám možno „niečo“ prebehlo cez cestu – mali ste však pocit, že zviera to nebolo. Čo sú tieto rozmazané stvorenia a čo od vás chcú?

Pravdepodobne od vás nechcú nič, pretože neexistujú. Vedci totiž došli k veľmi zaujímavému zisteniu, ktoré potvrdilo, že rozsah zvukov, ktoré človek dokáže sluchom zachytiť je od 20 do 20 000 Hz. Ako isto viete, zvuk vytvára isté vibrácie. Zvuky pod 20 Hz síce nepočujeme, no ich vibrácie vnímame stále.

Čo je však zaujímavé, očné buľvy človeka majú rezonančnú frekvenciu práve zhruba 20 Hz. Podľa vedcov ich zvuk s akoukoľvek nižšou hodnotou rozvibruje a to je dôsledkom vzniku rozmazaného videnia. Takúto „nepriaznivú“ frekvenciu však vydáva viacero spotrebičov v našej domácnosti, aj keď to nepočujeme. Vyskytlo sa veľa prípadov, kedy ľudia videli vo svojej domácnosti rôzne prízraky, no tie zmizli s výmenou napríklad stolovej lampy, vetrania či televízie.

pixabay.com

Keď duch prestáva byť neviditeľným a začne rozprávať

Nazvime to „plnohodnotným“ strašením. Mŕtveho človeka, ducha, démona, či iný paranormálny výjav v takomto prípade jasne vidíte a počujete. Stalo sa vám to už niekedy?

Podobné skúsenosti má totiž viacero ľudí, okrem iných aj rodina Williama Wilmera. Ten v roku 1921 prežíval krušené chvíle, nakoľko v jeho dome strašilo. Duchov videla celá jeho rodina a nedá sa povedať, že by sa správali ako slušní hostia. Wilmerovci boli presvedčení, že im premiestňujú nábytok, budia ich zo spánku, v ich prítomnosti dokonca vädli všetky ich rastliny.

Nakoniec sa však zistilo, že Wilmerovcom z pece unikali nebezpečné výpary oxidu uhoľnatého, ktoré spôsobovali nepríjemné a veľmi živé halucinácie (samozrejme, takisto zvädnutie všetkých rastlín). Radšej si teda ihneď poriadne prekontrolujte všetky plynové uzávery a tesnenia.

Pozri aj: 8 NAJPODIVNEJŠÍCH PRÍBEHOV ĽUDÍ, KTORÍ TRPELI NAJČASTEJŠÍMI SPÁNKOVÝMI PORUCHAMI

psych.sk (Henrieta Balázsová), learning-mind
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy