Možno ste nečakali, že keď vedci rozplačú ľudí, podarí sa im to pomocou kinematografického skvostu. Ide však iba o náramne vydarenú scénu z nie až tak vydareného filmu.

Či už pozeráte kvantá filmov alebo sa k nim dostanete málokedy, každý z nás, aj ten najsilnejší jedinec, si určite spomenie aspoň na jednu scénu, ktorá ho zarmútila, alebo až dohnala k slzám. Všetci teda máme svoju osobnú najsmutnejšiu scénu. Jednej smutnej scéne sa však darí mať tento efekt na takmer všetkých a preto sa uplatnila už v tisíckach psychologických štúdií. Psychológovia totiž zistili, že najlepšie na nás zaberá scéna z jedného priemerného filmu, ktorý už značne zapadol prachom.

Psychológovia si v tisíckach štúdií vybrali finálnu scénu z filmu „Šampión“. Nejde však o úplný prepadák, hodnotenia tohto filmu sa väčšinou pohybujú niekde okolo 60-70%.  Ide teda o celkom kvalitný film, no za svoj úspech môže vďačiť predovšetkým spomínanej scéne.

Keď chcete ľudí donútiť cítiť smútok (za predpokladu, že ich k tomu donútite etickým spôsobom), nemáte k dispozícii veľa možností. Môžete im čítať smutný príbeh, nútiť ich počúvať emocionálnu hudbu a podobne. Filmy však ponúkajú veľmi efektívny spôsob, ako vyburcovať emócie, vo väčšine prípadov bez toho, aby zanechávali nejaký dlhodobý efekt na osobu, ktorá im je vystavená.

pixabay.com

Preto sa v roku 1988 profesor psychológie, Robert Levenson a jeho študent, James Gross, rozhodli zistiť, ktorá filmová scéna dokáže navodiť ten najsilnejší smútok.

Najskôr zozbierali 250 návrhov od kolegov, ale aj od verejnosti, a z tých vybrali 78 konkrétnych scén. Tieto scény potom púšťali 500 študentom, ktorí sa zúčastnili na tomto experimente a následne vyplnili dotazník. V tomto experimente sa koncentrovali na jedinú emóciu, a tou je smútok.

Výsledky boli zverejnené v roku 1995. Najsilnejší pocit smútku u najväčšej časti respondentov jednoznačne vyvolala scéna z filmu „Šampión“, dokonca ani scény ako napríklad smrť matky Bambi sa jej ani z ďaleka nevyrovnali.

Prečo je táto scéna taká smutná? Dá sa predpokladať, že keďže „Šampión“ je už starší film, ktorý sa nezapísal do siene slávy, zrejme ušiel vašej pozornosti. Každopádne, ak si ho plánujete pozrieť, tak túto časť preskočte.

Spoiler

Film je o skrachovanom boxerovi, ktorý prepadol alkoholu a gamblerstvu. Jeho exmanželka sa na základe týchto skutočností snaží získať ich syna do opatery. Tento muž si uvedomí, že jediný spôsob, ako môže zostať v živote svojho syna, je vrátiť sa k boxu. Začne sa mu náramne dariť, dokonca vyhrá významný zápas. Po tomto zápase však v šatni zomrie. Posledná scéna ukazuje, ako sa s touto skutočnosťou vysporiada jeho syn, ktorý chce, aby sa jeho „šampión“ znova zobudil.

Koniec spoileru, môžete pokračovať v čítaní 🙂 

Odvtedy bola táto scéna využitá minimálne v 4 000 psychologických výskumoch. Práve vďaka nim sme prišli napríklad na to, že mužom sa znižuje testosterón v krvi, keď vidia plačúcu ženu, alebo že ľudia, ktorí sa prejedajú, jedia ešte viac pri pociťovaní smútku.

Nabudúce, keď uvidíte nejakú novú štúdiu o smútku či o plači, je veľmi pravdepodobné, že na dosiahnutie tejto emócie u respondentov využili práve túto filmovú scénu.

Pozri aj: Často plačete? Podľa najnovšej štúdie nás slzy robia psychicky odolnejšími

curiosity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy